Úvod Quanta SMART Aj deti do 15 rokov budú musieť mať občiansky preukaz – kvôli...

Aj deti do 15 rokov budú musieť mať občiansky preukaz – kvôli elektronizácii zdravotníctva

22
K elektronickým zdravotným záznamom bude od roku 2022 prístup len cez občiansky preukaz s čipom. Foto: PGEU

Od 1. decembra je účinný nový zákon o občianskych preukazoch, je potrebný kvôli elektronickému zdravotníctvu – e-Health. Jednou z noviniek, ktoré prináša, je možnosť požiadať o vydanie občianskeho preukazu aj pre dieťa mladšie ako 15 rokov. Tie ich budú musieť mať povinne od roku 2022.

Do konca roka 2021 by mali mať všetky deti do 15 rokov občiansky preukaz bez fotografie. Dôvodom je elektronizácia zdravotníctva, teda projekt, známy aj ako e-Health.Vyplýva to zo zákona o občianskych preukazoch z dielne ministerstva vnútra, ktorý už nadobudol účinnosť.

Takýto občiansky preukaz bude slúžiť pre prístup do elektronickej zdravotnej dokumentácie. Autentifikácia čipom bude totiž od roku 2022 jediným spôsobom, ako sa do danej dokumentácie dostať.

Čítajte viac:

Môžu elektronické cigarety spôsobiť užívateľom smrť? Prvé príčiny série úmrtí v USA vedci odhalili

O občiansky pre deti netreba požiadať (ak ho nechcete predčasne), polícia ich bude automaticky zasielať, na rozdiel od bežných však kvôli ochrane súkromia nebudú obsahovať  podpis a fotografiu držiteľa. Rovnaký preukaz dostanú občania starší ako 60 rokov, ktorí majú občiansky preukaz bez čipu s neobmedzenou platnosťou (vydával sa do polovice roku 2012).

Pribudne tiež možnosť požiadať o občiansky preukaz s fotografiou pre deti mladšie ako 15 rokov. Ten bude slúžiť ako plnohodnotný cestovný doklad v krajinách Európskej únie a krajinách, ktoré občiansky preukaz SR akceptujú ako cestovný doklad. Preukaz bude vydávaný deťom do 6 rokov s dvojročnou platnosťou, deťom do 15 rokov s päťročnou platnosťou. Stáť to bude štyri a pol eura. To je približne polovičná suma oproti detskému pasu vydávanému do veku 6 rokov.