Úvod Quanta SMART Bosch ukázal prelomové inteligentné okuliare bez viditeľného displeja a kamery

Bosch ukázal prelomové inteligentné okuliare bez viditeľného displeja a kamery

88

Nové inteligentné okuliare poskytujú dokonalú rovnováhu informácií v reálnom čase v handsfree režime a minimalistickom formáte, čiže sú ideálne pre aplikácie ako napríklad navigácia, telefonovanie, doplnkové informácie a notifikácie. Bosch ich uvedie v januári na výstave CES v Las Vegas.

Bosch Sensortec prvýkrát integroval prelomovú technológiu Bosch Light Drive do systému inteligentných okuliarov. Používateľom sa tak do rúk dostávajú transparentné a nenápadné inteligentné okuliare vhodné na celodenné nosenie. Túto technológiu možno tiež použiť na optimalizáciu výkonu systémov vlnovodu, pre ktoré už Bosch Sensortec vyvíja integrované riešenia.

Systém Light Drive funguje aj bez viditeľného displeja alebo kamery, čo boli dve typické prekážky, ktoré bránili úspechu inteligentných okuliarov. Vďaka menšej veľkosti sa môžu vývojári inteligentných okuliarov zaobísť bez mohutného, ťažkopádneho vyhotovenia typického pre mnoho dnešných modelov.

Vôbec prvýkrát umožňuje systém na kľúč menšie, ľahšie a štýlovejšie dizajny, ktoré splnia požiadavky každého používateľa na vzhľad a pohodlie. Extrémne malý modul je ideálnym doplnkom pre tých, ktorí nosia bežné okuliare na korekciu zraku – čo je významný trh, pretože šesť z desiatich ľudí používa korekčné šošovky každý deň.

Inovatívne riešenie Smartglasses Light Drive od spoločnosti Bosch Sensortec dláždi cestu budúcnosti bez digitálnej únavy. Systém poskytuje dokonalú rovnováhu informácií v reálnom čase v handsfree režime a minimalistickom formáte, čiže je ideálny pre aplikácie ako napríklad navigácia, telefonovanie a notifikácie. Užitočné sú aj pri informáciách – poznámkach, ako sú napríklad zoznamy úloh, nákupný zoznam, recepty alebo montážne pokyny, pri ktorých potrebuje mať používateľ voľné ruky.

Inteligentné okuliare minimalizujú spoločensky neprijateľné správanie, hlavne nutkavé kontrolovanie telefónu. Vďaka transparentným a pohotovým navigačným pokynom bez nutnosti použitia rúk navyše pomáhajú zvyšovať bezpečnosť vodiča. Nová technológia Bosch Light Drive rozširuje rozsah a dostupnosť aplikácií a informácií v spojení s okamžitým prístupom k relevantným dátam, sociálnym médiám a intuitívnemu ovládaniu prehrávania zvuku.

Ako to však funguje?

Mikroelektromechanický systém (MEMS) založený na snímači kolimovaného svetla vo vnútri modulu Bosch Smartglasses Light Drive sníma holografický prvok (HOE) integrovaný do šošovky inteligentných okuliarov. Tento HOE presmeruje svetelný lúč na povrch ľudskej sietnice a vytvorí obraz s vysokým rozlíšením.

Táto technológia umožňuje bezpečné prehliadanie prakticky všetkých informácií z pripojeného mobilného zariadenia, napríklad spárovaného smartfónu a ich prekrytie na bezpečnom a pohodlnom mieste bez použitia rúk. Premietaný obraz s vysokým rozlíšením je vďaka možnosti prispôsobenia jasu ostrý aj za priameho slnečného svetla.

Technológia Light Drive od spoločnosti Bosch je kompatibilná so zakrivenými a korekčnými šošovkami, vďaka čomu je táto nová technológia atraktívna a dostupná aj pre používateľov, ktorí nosia dioptrické okuliare.

Čítajte viac: Japonci učia roboty používať príbory. Chcú, aby starým osamelým ľuďom uľahčili život

Nevýhodou doterajšej konkurenčnej zobrazovacej technológie boli dúhové odlesky a závoj svetla, oboje viditeľné po vypnutí systému, takzvané rušivé svetlo. Oproti tomu technológia Light Drive od spoločnosti Bosch poskytuje príjemnú celodennú optickú priehľadnosť s minimálnou citlivosťou na rušivé svetlo. To znamená, že je zobrazenie vždy krištáľovo čisté bez ďalších odrazov.

Najmenšie na trhu

Nový kompletný systém Light Drive je najmenším riešením na trhu. V porovnaní s konkurenciou prináša zníženie hĺbky o 30 percent. Meria približne 45 – 75 mm x 5 – 10 mm x 8 mm (D x V x Š, v závislosti od výsledného produktu zákazníka) a váži menej ako 10 gramov. To uľahčuje výrobcom okuliarov flexibilne zmenšiť šírku rámu okuliarov a vytvoriť štýlový dizajn.

Bosch Sensortec je jediným koncovým poskytovateľom retinálnej technológie Light Drive. Túto pozíciu ešte posilňuje vďaka ponuke širokej škály doplnkových zariadení a riešení. Modul smartglasses je obohatený o niekoľko senzorových riešení. Sú to napríklad  inteligentný senzor Bosch BHI260, snímač barometrického tlaku BMP388 a magnetometer BMM150. Tieto senzory umožňujú intuitívne funkcie používateľského rozhrania na zvýšenie pohodlia pri práci s okuliarmi, ako sú napríklad funkcie multi-tap na ráme.

Riešenie Smartglasses Light Drive od spoločnosti Bosch bude pre tretie strany k dispozícii už v roku 2021.