Úvod Nezaradené Grafiky sú vypredané. Ako sa k ním dostanem?

Grafiky sú vypredané. Ako sa k ním dostanem?

654

V minulom článku som opísal situáciu, ktorá nastala po launchi nových procesorov a grafických kariet. Všetky grafické karty, procesory a nové konzoly boli vypredané. Keď si ľudia uvedomili aká je situácia zlá tak začali vo veľkom kupovať komponenty zo starej generácie, aby nemuseli na upgrade čakať ďalších pár mesiacov. Situácia so zásobami je zlá vo väčšine e-shopov. Ako sa dá vôbec naplánovať kúpa grafickej karty alebo procesora?

Toto je anomália, s ktorou som sa ešte úprimne nestretol. Po kryptoboome, ktorý tu bol v roku 2018 boli ceny grafík dlho hore, ale potom eventuálne klesli s cenou dole a nad MSRP sa už nikdy nedostali.

Zaujímavé je to hlavne s Ryzenom. Ceny procesorov od AMD sa vždy držali na rozumných hladinách. Trend bol dokonca taký, že po istom čase zvykli ceny klesať. Teraz je situácia trošku iná a ceny starých Ryzenov sú vyššie, ako boli pred pár mesiacmi. Na AMD najviac vplýva faktor obmedzenej kapacity TSMC, ktorá nedokáže uspokojiť dopyt všetkých zákazníkov. O výrobnej kapacite a fabrikách si však povieme v inom článku.

Poďme si však prejsť niekoľko rád, ktoré vám pomôžu naplánovať kúpu nového procesora a grafickej karty. 

1.Plánujte svoj nákup niekoľko mesiacov dopredu:

Plánovanie dopredu mi veľakrát  pomohlo. Ak viete, že budete potrebovať v najbližších mesiacoch upgrade či už kvôli práci alebo novej hre náročnej na výkon tak je dobré si nákup naplánovať dlhšiu dobu dopredu.

Väčšinu komponentov, ako pamäte, SSD a základné dosky dostanete úplne jednoducho. Tam je dobré hlavne sledovať akcie a výhodné balíčky, ktoré občas predajcovia ponúkajú. Väčšinou sa jedná o kombo základnej dosky a pamätí. Akonáhle si určite cenu základných komponentov tak potom môžete prejsť na budget procesoru a grafickej karty.

Aký mám budget a aký výkon očakávam?

Najlepšie mid-range grafické karty sa predávajú väčšinou za cenu okolo 300-400 eur. Ako mid-range by sa dal túto generáciu považovať RTX 3060ti a RX6700xt, ktorá by mala vyjsť v najbližších týždňoch. Pokiaľ máte viac peňazí tak bude pre vás pravdepodobne vhodnejšia RTX 3080 a RX6800XT. Pre skutočne náročných existujú karty ako RTX3090 a RX6900XT. Potom máte na výber z referenčného a nereferenčného chladenia. U nvidie je lepšie kúpiť referenčné a u AMD nereferenčné chladenie. Samozrejme všetko závisí od ceny, ale nereferenčné modely vás väčšinou vyjdú lacnejšie.

RTX-3080
Nereferenčné verzie väčšinou ponúkajú najlepší pomer ceny/výkon. Ich dostuposť je však na začiatku horšia.

Neoplatí sa počkať na nasledujúcu generáciu?

Veľa ľudí túto generáciu zle odhadlo časovanie a začalo panikáriť, keď sa nevedeli dostať ku novým grafickým kartám. Hlavná otázka je či naozaj potrebujete nový systém? Ak vydržíte ešte pár mesiacov tak dostanete omnoho lepší deal.

Pre mnohých bude dokonca omnoho lepšie počkať na novú generáciu. Z hľadiska procesorov by sme mali dostať ZEN3+ niekedy v Q3 2021. Ten bude obsahovať podporu novej platformy s DDR5, PCIE5 a bude robený na vylepšenom 6nm procese od TSMC. Podľa mňa je toto dôležitejší upgrade ako ZEN3, ktorý je posledným procesorom na končiacej platforme AM4.

Čo sa týka grafických kariet tak budúci rok vydá novú generáciu Nvidia aj AMD. Obidve generácie budú poskytovať znovu obrovský skok vo výkone. Takže skúste si položiť otázku či naozaj potrebujete nové komponenty teraz alebo vám bude stačiť aj váš starý build? 

Prečo kupovať komponenty po launchi nie je dobrý nápad?

Ešte by som rád opísal, čo sa stalo s launchom ZEN3 a prečo na väčšine e-shopov nie je dostupný. Samozrejme tento rok na všetko do veľkej miery vplýva korona, ale existujú aj dôvody, ktoré budú platiť aj po tom ako skončí pandémia. 
Pred každým launchom sa vytvorí najprv veľký hype. Ľudia čakajú zázračné výkony za skvelú cenu a akonáhle dostanú to, čo chceli zistia, že daný produkt nie je k dispozícii. Tento problém nie je univerzálny pre počítačové komponenty. Deje sa to Applu, Tesle, Samsungu atď. Jednoducho dopyt po nových technológiách je vždy vyšší ako zásoby.
Trh s komponentami je špecifický v tom, že veľa ľudí si myslelo, že keď sa nebudú vedieť dostať k novej grafike alebo procesoru tak si jednoducho kúpia staršie komponenty. To však úplne nefunguje. 
Pri ZEN1 a ZEN2 bola situácia trošku špecifická. Pôvodný ZEN bol vyrábaný na 14nm a ZEN2 bol vyrábaný na pokročilejšom 7nm procese. Pre AMD bolo teda dlhú dobu výhodné pokračovať aj vo výrobe pôvodného ZENu. Teraz je to však inak. ZEN2 a ZEN3 sú vyrábaný na tom istom výrobnom procese. Pre AMD teda nemá význam pokračovať vo výrobe. Takže staré procesory sa vypredali relatívne rýchlo a pre veľa ľuďom nič neostalo.
Jedine, že chcete kupovať Intel. Na Intel sa samozrejme dajú nájsť dobré deals a pri dobrej cene to môže byť zaujímavý produkt. Cena Ryzenu by sa však mala stabilizovať začiatkom budúceho roka takže Intel naozaj neodporúčam.

3.Ak chcete to najlepšie tak buďte pripravení konať rýchlo

Tento bod je pre tých, ktorý sa nevedia dočkať nových komponentov. Samozrejme každý má svoje dôvody na kúpu, ale už keď sa rozhodnete kupovať hneď po launchi tak musíte konať veľmi rýchlo.

Cez naše e-shopy sa k novým komponentom nikdy hneď po launchi nedostanete. Zásobovanie na Slovensko väčšinou trvá veľmi dlhú dobu a nové komponenty sa dajú ľahšie zohnať zo zahraničných e-shopov.

Spoľahlivý je napríklad nemecký Amazon. Nastavte si alarm cez nowinstock a buďte pripravený na okamžitú akciu. Zásoby nových komponentov sa väčšinou vypredajú do pár minút a nové zásoby prichádzajú veľakrát v strede dňa, teda počas pracovnej doby. K novým procesorom a grafickým kartám sa však dá dostať, len musíte byť trpezliví.

Ďalšia možnosť je ešte použiť aj bota, ktorý celý proces vyrieši za vás. Ja som osobne tento spôsob ešte nikdy nevyužil, ale je to jeden zo spôsobov ako sa dostať k produktu. Väčšinou však takéto riešenie nebudete potrebovať, stačí byť len rýchly a kupovať hneď ako budete mať šancu.

Posledná možnosť môže byť kúpa predraženého komponentu cez e-bay. Tento spôsob neodporúčam nikomu.

Posledné slová:

Ak sa chcete nabudúce vyhnúť nepríjemnej situácii pri kupovaní nových komponentov tak pravidelne sledujte novinky a zaujímajte sa o trendy. Na Quante vás budeme aj v roku 2021 informovať o všetkých novinkách týkajúcich sa nových komponentov a ďalších noviniek z oblasti elektroniky.