Úvod Ostatné Alphabet: Vedenie materskej spoločnosti Googlu opúšťajú jeho zakladatelia

Alphabet: Vedenie materskej spoločnosti Googlu opúšťajú jeho zakladatelia

22
Zakladatelia spoločnosti Google Larry Page a Sergey Brin rezignovali na svoje funkcie. Foto: livenewsclub

Zakladatelia spoločnosti Google Larry Page a Sergey Brin oznámili, že generálny riaditeľ spoločnosti Sundar Pichai nahradí Pagea v pozícii generálneho riaditeľa materskej spoločnosti Google, ktorá sa volá Alphabet. Zároveň Brin odstúpil z funkcie prezidenta Alphabetu.

Spoločnosť Alphabet vznikla v roku 2015 a oddeľuje Google od iných  obchodných činností, ktoré nie sú priamo jeho súčasťou a vyčleňuje spoločnosti, ktoré sa nimi zaoberajú. Patria tam napríklad Waymo (autonómne vozidlá), Verily (prírodné vedy, biológia), Calico (biotechnológie), Sidewalk Labs (mestské inovácie) a Loon (prístup na internet prostredníctvom balónov).

Alphabet
Sundar Pichai Foto: Google

Pred časom sa Page z úlohy generálneho riaditeľa spoločnosti Google presunul do pozície šéfa Alphabetu a Pichai sa stal CEO v Google. Page a Brin však teraz oznámili, že „Alphabet a Google už nepotrebujú dvoch generálnych riaditeľov a prezidenta. Odteraz bude Sundar generálnym riaditeľom spoločností Google aj Alphabet. “

Pichai je už nejaký čas mediálnou tvárou Google. Teraz však dostáva ďalšie zásadné a nové právomoci. Brin aj Page vo svojom stanovisku, okrem iného, napísali, že: „…Sundar s nami úzko spolupracuje 15 rokov, podieľal sa na vzniku spoločnosti Alphabet, bol generálnym riaditeľom Google a aj členom správnej rady Alphabetu…. je tým, kto je schopný riešiť nové veľké výzvy, ktoré nám technologický pokrok prináša. Od založenia Alphabetu je tým, na koho sme sa najviac spoliehali a je ideálnym človekom, ktorý by mal viesť zároveň Google aj Alphabet.”

Čítajte viac:

Android – S verziou 10 Google potichu zmenil spôsob označovania a čiastočne aj logo. Pozrite sa, ako sa vyvíjali

Brin a Page to nepovažujú za svoju rezignáciu na pôsobenie v oboch spoločnostiach. Objasnili to tak, že nikdy nepatrili k ľuďom, ktorí sa každú cenu budú snažiť udržať v riadiacich funkciách, ak dospejú k názoru, že existuje lepší spôsob, ako sa dá ďalej viesť.  S oboma spoločnosťami zostávajú naďalej úzko spätí a budú sa  aktívne podieľať na jej činnosti ako členovia predstavenstva, akcionári a spoluzakladatelia.