Úvod Ostatné Američania ešte viac sprísnili sankcie, namierené proti Huawei

Američania ešte viac sprísnili sankcie, namierené proti Huawei

64
Huawei
Huawei si stále myslí, že je na ceste k svetlejším zajtrajškom...

Predstavitelia USA najnovšie zakazujú každému výrobcovi čipov, ktorý používa americké technológie alebo komponenty, dodávať ich Huawei Technologies a aj jej dcérskej spoločnosti HiSilicon

Čínsky technologický gigant Huawei v pondelok označil najnovšie kroky USA, ktoré ho majú odrezať od dodávok polovodičov, za ničivý útok, ktorý spôsobí chaos v globálnom technologickom sektore a ďalších odvetviach.

„Rozhodnutie bolo svojvoľné a bude mať vážny dopad na celý rad globálnych priemyselných odvetví,“ uviedol hovorca spoločnosti Huawei.

Washington odôvodnil svoje rozhodnutie obavami o kybernetickú bezpečnosť, ale podľa predstaviteľov čínskej firmy sú jeho kroky v skutočnosti navrhnuté tak, aby chránili dominantné postavenie USA v globálnych technológiách, uviedol v pondelok čínsky telekomunikačný gigant.

Americké ministerstvo obchodu v piatok (15.5.) oznámilo nové pravidlá. Tie zakazujú každému výrobcovi čipov, ktorý používa americké technológie alebo komponenty, dodávať ich Huawei Technologies aj jeho dcérskej firme HiSilicon bez osobitného súhlasu USA.

Čítajte viac: Huawei – Američanov sa nebojíme a prežijeme aj bez Androidu

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa považuje Huawei za hrozbu pre národnú bezpečnosť. Washington už minulý rok zaradil túto čínsku spoločnosť na tzv. čiernu listinu firiem, s ktorými môžu americké spoločnosti obchodovať, len ak získajú povolenie od vládnych inštitúcií. Najnovší krok rozširuje zákaz predaja niektorých komponentov aj na ich dodávateľov z krajín mimo USA, ak pri výrobe polovodičov využívajú americké komponenty alebo technológiu.