Úvod Quanta SMART Američania: Remdesivir je vraj účinný proti koronavírusu, ostatní sa mýlia

Američania: Remdesivir je vraj účinný proti koronavírusu, ostatní sa mýlia

75
remdesivir

Rozsiahla americká štúdia dokazuje, že antivírusový liek remdesivir je účinný pri liečbe ľudí s vážnym priebehom ochorenia COVID-19 spôsobovaného novým druhom koronavírusu SARS-CoV-2.

Lekár Fauci v Bielom dome vyhlásil: “Údaje ukazujú, že remdesivir má jasný, výrazný, pozitívny vplyv na skracovanie času vyliečenia.” Zároveň dodal, že Číňania nemajú pravdu, ak popierajú jeho účinnosť. Tvrdí, že menšia čínska štúdia, zverejnená samostatne v stredu už skôr a ukazujúca, že remdesivir nemá nijaký prínos, “nie je dostačujúcou štúdiou”.

Štúdia Nemocnice čínsko-japonského priateľstva a Hlavnej lekárskej univerzity v Číne, zverejnená skôr v prestížnom magazíne Lancet, dospela k záveru, že remdesivir “nie je prínosnejší než placebo” . Táto štúdia z Wu-chanu bola uskutočnená na 237 pacientoch s ochorením COVID-19, pričom polovici z nich podávali remdesivir. Druhá polovica bola kontrolnou skupinou a podávali jej štandardné antibiotiká.

remdesivir
Remdesivir. Foto:Gilead

Zároveň zdôraznil, že americká štúdia je spoľahlivá, na rozdiel od “slabšej” verzie zverejnenej v stredu vo vedeckom časopise Lancet, ktorá vznikla po výskume v meste Wu-chan v Číne. Práve v tomto meste nový koronavírus prvýkrát zistili koncom decembra 2019. Účinnosť lieku potvrdil vo vyhlásení aj jeho výrobca, spoločnosť Gilead.

Fauci, ktorý je popredný americký odborník na infekčné choroby a hlavný poradca prezidenta Donalda Trumpa pre pandémiu koronavírusu, vyhlásil, že americká farmaceutická spoločnosť Gilead už vedie rokovania s vládou o skorom uvoľnení tohto lieku pre tie najakútnejšie prípady.

To by znamenalo, že experimentálny liek dostanú vážne chorí pacienti, lebo v rámci štúdie sa testoval liek iba na ľuďoch už hospitalizovaných. Nebudú ho teda užívať pacienti s miernymi alebo skorými príznakmi, vysvetlil Fauci.