Úvod Ostatné Američanom sa nepáči česká digitálna daň: Chcú zahájiť vyšetrovanie

Američanom sa nepáči česká digitálna daň: Chcú zahájiť vyšetrovanie

62
digitálna daň
Foto: Pexels

Češi chcú zdaniť Facebook a Google, digitálna daň sa však nepáči USA, hrozia odvetou v podobe zavedenia ciel

Američania prichádzajú s konkrétnymi krokmi proti českému zámeru zaviesť digitálnu daň, ktorá by sa mala dotknúť veľkých internetových firiem z USA. Podľa českých médií chcú začať vyšetrovanie, či je digitálna daň oprávnená, to môže skončiť až zavedením cla na české výrobky.

Česká vláda počítala s tým, že chystaná daň pre internetových obrov, ako je Google či Facebook, prinesie štátu približne 190 miliónov eur ročne. USA sa však český plán na zavedenie digitálnej dane  nepáči, po formálnom proteste aktuálne plánujú prostredníctvom Úrad obchodného splnomocnenca USA zahájiť vyšetrovanie. To by sa okrem Česka malo dotknúť aj ďalších krajín, kde takúto údajne diskriminačnú daň zaviedli, alebo sa na to chystajú (napríklad Británia, Rakúsko, Taliansko).  Vyšetrovanie môže skončiť zavedením cla na dovážaný tovar z danej krajiny. Američania sa pritom tejto dani nebránia a priori, preferujú však širšiu dohodu namiesto opatrení na úrovni jednotlivých krajín.

Americká administratíva sa pre tento krok rozhodla napriek tomu, že český návrh dane zatiaľ neprešiel ani poslaneckým hlasovaním. V tejto chvíli je v hre variant, že ministerka financií Alena Schillerová navrhne zníženie dane zo 7 % na 5 %. USA však uprednostňujú dohodu viacerých krajín, napríklad v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Česko by takúto dohodu v budúcnosti podporilo.

Americký úrad má informáciu o začatí vyšetrovania Česka a ďalších krajín zverejniť na svojich webových stránkach. Potom zašle oficiálny list príslušnému zástupcovi dotknutej krajiny. V tomto prípade by išlo o ministra priemyslu a obchodu Karla Havlíčka.
Súčasťou vyšetrovania by mali byť konzultácie s českou stranou: bude sa hľadať obojstranne prijateľné riešenie. Keď sa ho vyjednávačom nepodarí nájsť, môžu Američania pristúpiť k zavedeniu ciel, čoho sa obzvlášť obávajú českí vývozcovia.