Úvod História a výročia Apple iPad je s nami už vyše10 rokov, teraz prichádza nový iPad...

Apple iPad je s nami už vyše10 rokov, teraz prichádza nový iPad Pro

20

iPad svetu prvýkrát predstavili začiatkom januára 2010, v apríli  2010 sa dostal do obchodov a o osemdesiat dní neskôr Apple hlásil predaj prvých troch miliónov kusov.

Dnes, o desať rokov od jeho predstavenia by sme očakávali možno väčšie oslavy. Apple však iba potichu v polovici februára ohlásil nový a silnejší iPad Pro. Koniec koncov, skoro každý rok sme doteraz boli svedkami postupných vylepšení. Najprv prišla obyčajná verzia, druhá generácia, iPad Mini, čoraz tenšie a výkonnejšie vnútornosti dopĺňal ešte lepší hardware. Lepší displej, výkonnejšia batéria.

Dnes už mnohí dokážu iPad používať namiesto svojho notebooku. Množstvo príslušenstva, aplikácii a najmä jeho odozva z neho robí výborný nástroj tak pre zábavu ako aj prácu. A pozor, ja nie som práve fanúšikom produktov s nahryznutým jablkom, nám slúži poctivo iPad Air z roku 2013! Najmä deťom, ktoré sa ho márne snažia zničiť, ale chráni ho výborný a takmer nerozhrýzateľný obal Speck

A aký je vlastne nový iPad Pro? Najprv sa ešte vráťme k prvému iPad-u. Ten prišiel na trh v dvoch verziách. Už tradičnej, iba s WiFi, druhá verzia obsahovala slot aj pre 3G sim kartu. Ceny štartovali na 499 dolároch za 16 GB verziu a končili pri 829 dolároch za plne vybavenú 64 GB verziu. Prvú generáciu poháňal čip A4 a jeho výdrž mala dosiahnuť až 10 hodín. Displej mal jednotnú veľkosť 9,7 palca.

Nový iPad Pro poháňa čip A12Z Bionic, s ktorým bezproblémovo zvládne úpravu 4K videa a jeho výdrž sľubuje opäť desať hodín práce alebo zábavy. K dispozícií máte LTE, no displej Liquid Retina už ponúka veľkosti 11 a 12,9-palca s obnovovacou frekvenciou až 120 Hz. Kto si pamätá na prvý iPad ten sa teraz pousmeje. Novinka má totiž aj nemenej pôsobivé optické snímače.

12 MP, široký uhol snímania a 10 MP pre ultra-široký uhol snímania. Špičkový mikrofón dopĺňa LiDAR skener, ktorý dokáže merať veci ako žiadne iné mobilné zariadenie pred ním. Plne vybavený iPad Pro s pamäťou až 1 TB a plnou konektivitou štartuje na 1649 dolároch. Časy sa skutočne zmenili, táto novinka však dnes už dokáže to, o čom môžu snímať aj tie najvýkonnejšie notebooky. Celkom pekný darček k desiatemu výročiu, nie?