Úvod Mobily Všetko bude mini!

Všetko bude mini!

370
Apple iPhone 12

Okrem iPhone 12 mini nás čaká aj HomePod mini a samotná mini-malizácia sa samozrejme netýka cien

Začneme od najlacnejšej novinky. HomePod mini je najnovší prírastok do rodiny HomePod, ktorý sľubuje pôsobivý zvuk, inteligenciu Siri a teda aj zážitok z inteligentnej domácnosti. Z nášho pohľadu ide o malé sympatické zariadenie, ktoré má byť odpoveďou na rozmach asistentiek od Google a Amazonu. S cenou 99 dolárov bude HomePod mini k dispozícii v bielej a vesmírne šedej farbe. Poďme ale k veci. Hlavnou novinkou včerajšieho večera sú samozrejme nové telefóny, na ktoré netrpezlivo čaká celý svet a niekoľko maniakov už aj pred nákupnými centrami Apple.

Apple HomePad mini
Apple HomePad mini

Novo navrhnuté modely iPhone 12 majú samozrejme 5G a sú vybavené displejmi Super Retina XDR pekne roztiahnutými od okraja po okraj a schované pod novým predným krytom Ceramic Shield, ktorý poskytuje novú úroveň odolnosti. Za výkon zodpovedá A14 Bionic, najrýchlejší čip v smartfóne, ktorý sľubuje skutočné zázraky. Všetky nové modely iPhone 12 tiež dostanú MagSafe, ktorý ponúka vysoko výkonné bezdrôtové nabíjanie a úplne nový ekosystém príslušenstva, ktoré sa jednoducho pripája k novým telefónom. iPhone 12 a iPhone 12 mini budú k dispozícii v piatich hliníkových povrchoch, vrátane modrej, zelenej, čiernej, bielej a červenej. Predobjednávky pre iPhone 12 začnú v piatok, 16. októbra, prvé kusy budú nasledovať o týždeň neskôr, 23. októbra. iPhone 12 mini bude k dispozícii na predobjednávku od piatku 6. novembra a v obchodoch od piatku 13. novembra.

Apple iPhone 12
Rodinka Apple iPhone 12 a iPhone 12 mini

Nový čip A14 Bionic je prvým čipom v priemysle inteligentných telefónov postaveným na 5 nanometrovom procese. Je rýchlejší a efektívnejší ako kedykoľvek predtým, jeho CPU aj GPU sú až o 50 percent výkonnejšie ako konkurencia, čo umožňuje herné zážitky podobné herným konzoliam a zároveň ponúka vynikajúcu výdrž batérie. A14 Bionic posúva aj hranice strojového učenia (ML) vďaka 16-jadrovému Neural Engine – pre 80-percentné zvýšenie výkonu -, ktorý je schopný dokončiť 11 miliárd operácií za sekundu. To sa postará o výrazne vyšší výkon aj pri tých najnáročnejších modeloch ML.

Apple iPhone 12
IP68 neohrozí ani káva či malinovky

Nový dizajn 6,1-palcového iPhonu 12 a 5,4-palcového iPhonu 12 mini by mal byť rovnako krásny ako aj odolný. iPhone 12 mini je zároveň najmenší, najtenší a najľahší 5G smartphone na svete.  Pokiaľ ide o odolnosť, iPhone 12 a iPhone 12 mini majú špičkové hodnotenie IP68 pre odolnosť voči vode až 6 metrov po dobu až 30 minút a sú tak veľmi dobre chránené proti každodennému obliatiu (napríklad aj kávou a sódou).

Apple MagSafe duo charger
Apple MagSafe duo charger

Nový pokročilý kamerový systém je vybavený ultra širokouhlým fotoaparátom a novým širokouhlým fotoaparátom s clonou ƒ / 1,6, ktorý je zatiaľ najrýchlejší v iPhone, a poskytuje o 27 percent viac svetla pre ešte úžasnejšie fotografie a videá pri slabom osvetlení. Aj vďaka výkonnému procesoru A14 Bionic sa výpočtová fotografia sa posúva na vyššiu úroveň na modeloch s nočným režimom a rýchlejším programom Deep Fusion pre všetky modely iPhone 12. TrueDepth, Wide a Ultra Wide sú režimy pre vylepšené fotografie v akomkoľvek prostredí. Zákazníci zažijú jasnejšie obrázky a lepší kontrast pri fotografiách snímaných pri slabom osvetlení v nočnom režime a viac textúry a menej šumu na fotografiách Deep Fusion. Funkcia Smart HDR 3 využíva technológiu ML na inteligentné prispôsobenie vyváženia bielej, kontrastu, textúry a sýtosti fotografie pre dosiahnutie pozoruhodne prirodzene vyzerajúcich snímok.

Apple MagSafe
Apple MagSafe príslušenstvo

iPhone 12 je vybavený prvou kamerou na natáčanie HDR videa s Dolby Vision a je prvým a jediným zariadením na svete, ktoré umožňuje komplexný zážitok z Dolby Vision, ktorý umožňuje zákazníkom ľahko snímať, upravovať a zdieľať videozáznamy v  kino-kvalite. Klasifikácia Dolby Vision sa spracováva naživo počas nahrávania a zachováva sa aj počas úprav, či už v aplikácii Fotky alebo iMovie. Prehrávanie na iPhone 12 je realistickejšie ako kedykoľvek predtým na špičkovom displeji Super Retina XDR v odbore. Oba modely teraz tiež obsahujú vylepšenú stabilizáciu videa, ešte realistickejšie selfie videá s Dolby Vision a nočný režim Time-Lapse, ktoré ponúkajú dlhšie expozičné časy pre ostrejšie videá, lepšie svetelné stopy a plynulejšiu expozíciu v scenároch pri slabom osvetlení so statívom.

Apple iPhone 12
Apple iPhone 12 Super Retina XDR

Novinkou je MagSafe, vylepšujúc bezdrôtové nabíjanie pre lepšiu a efektívnejšiu prácu a zároveň aj ekosystém ľahko pripojiteľného príslušenstva. MagSafe umocňuje zážitok aj z nabíjania vďaka magnetom umiestneným okolo bezdrôtovej nabíjacej cievky. Nabíjačky MagSafe poskytujú výkon až 15 W a pritom stále vyhovujú existujúcim zariadeniam s podporou Qi. Zákazníci môžu tiež očakávať ďalšie príslušenstvo MagSafe od výrobcov tretích strán. iPhone 12 mini začína na sume 749 eur, iPhone 12 na 899 eur.

Apple iPhone 12 Pro
Apple iPhone 12 Max a Pro

Výrazne drahšou novinkou (štartujúc na sume 1149, resp. 1249 eur) sú ďalšie dva modely – iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max. Predstavuje výkonné 5G rozhranie a pokročilé technológie, ktoré posúvajú hranice inovácií pre používateľov, ktorí chcú zo svojich  iPhonov vyťažiť maximum. iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max budú k dispozícii v štyroch povrchových úpravách z nehrdzavejúcej ocele, vrátane grafitu, striebra, zlata a tichomorskej modrej. Predobjednávky na iPhone 12 Pro sa začínajú v piatok 16. októbra, dostupné budú o týždeň neskor, v piatok 23. októbra. iPhone 12 Pro Max bude k dispozícii na predobjednávku v piatok 6. novembra a v obchodoch od piatku 13. novembra.

Apple iPhone 12
Úprava fotiek v prostredí iOS14

Známe veľkosti, 6,1-palcový iPhone 12 Pro a 6,7-palcový iPhone 12 Pro Max, opticky zväčšujú displeje od okraja po okraj Super Retina XDR. iPhone 12 Pro Max pritom ponúka najväčší displej na iPhone a najvyššie rozlíšenie s takmer 3,5 miliónmi pixelmi plnohodnotný a realistický zážitok zo sledovania digitálneho obsahu. Tieto OLED displeje oživujú video obsah HDR a dosahujú špičkový jas 1200 nitov.

Modely iPhone 12 Pro majú špičkové hodnotenie odolnosti IP68 aby bez problémov vydržali ponorenie do vody s hĺbkou až 6 metrov po dobu až 30 minút.

Apple iPhone 12
Apple iPhone 12 Pro zozadu aj s novým LiDAR-om

Modely iPhone 12 Pro podporujú nový formát Apple ProRAW, ktorý dorazí až neskôr v tomto roku a ktorý kombinuje viacrámcové spracovanie obrazu spoločnosti Apple a výpočtovú fotografiu s univerzálnosťou formátu RAW. Používatelia tak získajú úplnú kontrolu nad farbami, detailmi a dynamickým rozsahom priamo vo svojich zariadeniach iPhone so štandardnými alebo aj s využitím iných profesionálnych aplikácií na úpravu fotografií.

Apple iPhone 12
Apple iPhone 12

iPhone 12 Pro je vybavený novým sedemprvkovým širokouhlým objektívom s clonou ƒ / 1,6, vôbec najrýchlejším na iPhone, s 27-percentným zlepšením fotografie a videa pri slabom osvetlení; ultraširokouhlý fotoaparát so 120-stupňovým zorným poľom, ideálny na snímanie väčšej scény na úzkych miestach alebo epických krajinách; a teleobjektív s ohniskovou vzdialenosťou 52 mm, vynikajúci pri vytváraní portrétov, vďaka čomu sa rozsah optického zoomu zvyšuje na štvornásobok.

Apple iPhone 12 MagSafe
Apple iPhone 12 MagSafe

iPhone 12 Pro Max posúva zážitok z profesionálneho fotoaparátu ešte ďalej. Nový širokouhlý fotoaparát s clonou ƒ / 1,6 sa môže pochváliť o 47 percent väčším snímačom s 1,7 μm pixelmi, čo predstavuje obrovské zlepšenie o 87 percent pri slabom osvetlení. Zahŕňa tiež expanzívny ultraširokouhlý fotoaparát a teleobjektív s ohniskovou vzdialenosťou 65 mm pre väčšiu flexibilitu pri bližších záberoch a pevnejších úrodách. Tento systém v kombinácii ponúka 5-násobné optické zväčšenie.

Apple iPhone 12 MagSafe
Apple iPhone 12 MagSafe peňaženka

Vylepšenia v nočnom režime, ktoré sú teraz rozšírené o režimy TrueDepth a Ultra Wide, umožňujú ešte jasnejší obraz. Nočný režim Time-Lapse poskytuje dlhšie expozičné časy pre ostrejšie videá, lepšie svetelné stopy a plynulejšiu expozíciu v scenároch pri slabom osvetlení pri použití na statíve. Deep Fusion, ktorý je teraz lepší a rýchlejší, prichádza do všetkých fotoaparátov a s novou technológiou Smart HDR môžu používatelia očakávať realistickejší obraz, a to aj v zložitých scénach.

Apple iPhone 12
Apple iPhone 12 – nočný režim

Modely iPhone 12 Pro ponúkajú najkvalitnejšie video zo súčasných smartfónov a sú zároveň prvými fotoaparátmi a jedinými zariadeniami na svete, ktoré umožňujú komplexný zážitok z videa HDR s technológiou Dolby Vision pri rýchlosti až 60 snímok za sekundu a ešte lepšiu stabilizáciu videa pre kinoprodukcie. Klasifikácia Dolby Vision sa spracováva naživo a nepretržite počas úprav, či už v aplikácii Fotky alebo iMovie. Podpora pre Final Cut Pro X dorazí neskôr v tomto roku. Dolby Vision využíva displej Super Retina XDR pre úžasný kontrast počas snímania a prehrávania videa a používatelia môžu zdieľať svoje videá pomocou AirPlay až do formátu 4K Dolby Vision na externé zariadenia. Poslednou významnejšou novinkou je laserový skener LiDAR, ktorý ponúka schopnosť merať svetelnú vzdialenosť a využívať informácie o hĺbke pixelov scény. Táto technológia prináša rýchlejšie a realistickejšie zážitky z AR a 6-násobne vylepšuje automatického zaostrovania. Nuž, hádam vás spomínané novinky presvedčili, že ten mesiac navyše stál za to čakanie. Podľa nás určite.