Test: Vysávajte mobilom

  380

  Otestovali sme najnovší robotický hi-tech vysávač iRobot Roomba 980, ktorý sa ovláda na diaľku smartfónom

  Je to celkom jednoduché. V práci si spomeniete, že ste zabudli povysávať, tak vytiahnete mobil, spustíte aplikáciu iRobot Home a jediným tlačidlom aktivujete vysávač, ktorý máte doma v dobíjacej stanici. Takto vyzerá prvá zo zásadných inovácii najnovšej Roomby 980.

  Jednoduchá obsluha: Vysávač možno na diaľku ovládať prostredníctvom smartfónovej aplikácie, vôbec nepotrebuje – a ani nemá – diaľkový ovládač. Samozrejme, aplikáciu si treba najprv stiahnuť. Je dostupná cez Google Play pre smartfóny a tablety s operačným systémom Android (od verzie 4.0) a cez App Store pre zariadenia od Apple so systémom iOS (od verzie 7.0). A musíte mat doma bezdrôtovú wi-fi sieť.
  Spárovanie vysávača s aplikáciou je úplne jednoduché a prebieha podobne, ako keď k telefónu pripájate bezdrôtový reproduktor alebo handsfree v aute. Pozor treba dať na jednu vec – Roomba sa vám neobjaví medzi bluetoooth zariadeniami, ale sa ukáže ako ďalšia wi-fi sieť. Bonusom je, že nepotrebujete žiadne technické informácie a na domácom routri nemusíte nič nastavovať, spárovanie naozaj zvládne aj technický laik, navyše podrobný obrazový návod obsahuje aj aplikácia.
  Pod kontrolou: Tá neslúži len na spúšťanie vysávača, môžete ho pomocou nej aj jednoducho naprogramovať na pravidelné vysávanie, stačí iba v kalendári označiť hodiny a dni, kedy má vysávať. Navyše cez ňu môžete sledovať aj rôzne štatistiky, týkajúce sa vysávania – napríklad kedy vysával, kde a koľko, taktiež sa vám v aplikácii objavia aj chybové hlášky.
  Pokiaľ ide o povysávanú plochu, všimli sme si, že čím je členitejšia, tým sú skreslenejšie údaje, takže napríklad pri vysávaní obývačky s plochou okolo 30 metrov vysávač zaeviduje, že povysávala približne tretinovú rozlohu. To je však jediná chybička aplikácie, inak funguje naozaj dobre. Údaje medzi vysávačom a smartfónom sa synchronizujú cez cloud, takže to občas môže trvať o niečo dlhšie, rádovo však maximálne desiatky minút.
  Turbo vysávanie: Dôležitá je aj kvalita vysávača, mnohí sú s robotickými nespokojní najmä pri vysávaní kobercov. A často úplne právom. Preto nová Roomba prichádza s funkciou Carpet Boost. Vďaka nej vysávač na kobercoch automaticky zdvojnásobí už beztak oproti predchodcom vysoký vysávací výkon. Reálne sme to skúsili v praxi, stredne až silne znečistený koberec sme nechali prejsť konkurenčným robotickým vysávačom vyššej triedy v cene cca 600 eur a následne aj novou Roombou.
  Podľa obsahu zberného koša ho povysával kvalitne už prvý. Po otvorení zberného koša na Roombe sme však zistili, že je viac než z polovice plný odpadu, zachyteného hlbšie v koberci. Konzistenciou išlo takmer výlučne o jemný prach, pripomínajúci popol.
  Premyslený pohyb: Na tvrdých podlahách v kvalite vysávania tak výrazný rozdiel nebol. Skôr sme ho evidovali v rýchlosti a komplexnosti vysávania. Nová Roomba sa pohybuje systematickejšie a zároveň je oproti predchodcom aj rýchlejšia. Kombinuje totiž dáta z desiatok senzorov a kamery, takže si sama dokáže vytvoriť mapu vysávaného priestoru. Vďaka tomu vie, kde sa v rámci neho nachádza a volí si najoptimálnejšiu trasu. V iRobote tejto technológii hovoria vSLAM (Visual Simultaneous Localization and Mapping) a v robotickom vysávači je použitá po prvýkrát.
  Aby sme veci uviedli na správnu mieru – väčšina ľudí pozná iRobot iba ako výrobcu vysávačov, v skutočnosti sa však táto americká firma špecializuje na autonómne vojenské roboty, vyrobila napríklad aj tie, ktoré skúmali jadrovú elektráreň vo Fukušime. Poznatky z vojenského výskumu sa potom postupne prenášajú aj do bežných zariadení, teda predovšetkým robotických vysávačov a mopov.
  Vysávač sa samozrejme v priebehu vysávania dokáže v prípad potreby vrátiť do dobíjacej stanice a následne pokračuje vo vysávaní tam, kde prestal. Nesmú h však od nej deliť schody a prahy vyššie než 1,6 centimetra – to sú prekážky s ktorými si neporadí. Keďže sa čiastočne spolieha aj na údaje z kamery, fungovať bude aj po tme, no nie so stopercentnou účinnosťou.
  Všetko má limity: Robotický vysávač je určený na priebežné udržiavanie čistoty a mal by sa pravidelne používať – nielen kvôli prebíjaniu batérie, ale aj preto, lebo nie je určený na hrubé upratovanie, má naň jednoducho malý zberný kôš. A to platí nielen pre testovaný, ale aj pre všetky ostatné.
  Neznamená to však, že ak máte doma napríklad pĺznuce zvieratá, tak si s chlpmi neporadí. Testovaný vysávač, rovnako ako aj lacnejšia verzia série 800, je totiž vybavený inovatívnymi bezštetinovými gumovými kefami, na ktoré sa nečistoty namotávajú oveľa menej. Z pohľadu údržby je to naozaj veľký rozdiel.
  Zhrnutie: Najväčšími výhodami Roomby 980 sú predovšetkým výrazne vyšší vysávací výkon a zároveň jednoduché ovládanie smartfónom. Oplatí sa vám, pokiaľ máte dom alebo byt riešený tak, že je schopný cez menšie prahy prechádzať viacerými miestnosťami a určite sa oplatí, ak máte koberce. V prípade menších a uzatvorených miestností s pevnými podlahami, medzi ktorými ho budete prenášať, vy sme možno uvažovali aj nad sériou 800, ktorý má taktiež bezštetinové kefy, avšak bez funkcie Carpet Boost, ovládanie smartfónom a samozrejme s o niečo nižžším vysívacím výkonom. To sa samozrejme odráža aj na jej nižšej cene.
  Roomba 980 má ale určite lepší pohyb. S výnimkou čínskych no-name modelov sa nám nikdy nestalo, že by vysávač spadol zo schodov. Stalo sa nám však aj pri renomovaných modeloch vrátane Samsungu, LG a aj iRobota, že sa na schode zastavili v metastabilnej pozícii, keď ešte nespadli, ale už neboli schopné vysávať ďalej a bolo ich treba manuálne premiestniť. V priebehu týždňa s najnovším modelom sa to nestalo ani raz – a to sme ho niekoľkokrát cielene spúšťali nasmerovaný rovno zo schodov. A vďaka premyslenému pohybu je rýchlejší, pretože mu stačí prechádzať čisteným miestom raz, väčšina ostatných to robí opakovane.MARTIN DOMČEK+/- iRobot Roomba 980
  + výborná kvalita vysávania, špeciálne na kobercoch
  + rýchlosť a systematický pohyb
  + wi-fi a ovládanie smartfónom
  – vyššia hlučnosť, najmä pri využití Carpet Boost
  – vyššia cena

  iRobot Roomba 980 Samsung PowerBoot NeatoBotvac Connected
  Rozmery (cm): 35,1 x 9,5 37,8×13,5 33,5 x 10
  Hmotnosť (kg): 4 4,8 3,6
  Doba nabíjania (min): 180 160 180
  Doba vysávania (min): 120 100 90
  Wi-fi: áno áno áno
  Objem zásobníka (l): 0,6 0,7 0.77
  Maximálna výška prahu (cm): 1,6 1,5 1.9
  Hlučnosť (dB): 58 68 max 60
  Cena (Euro): 999 999** 800**
  * model VR20J9250UK
  ** orientačná

  Vylepšený pohyb: Vďaka prvýkrát použitej technológii vSLAM a kombinovaniu dát z desiatok senzorov a kamery si nová Roomba vytvorí mapu miestnosti a pohybuje sa po nej systematicky.
  Foto: iRobot

  Virtuálna stena: Môžete ňou obmedziť pohyb vysávača – buď v konkrétnom preistore (ako na obrázku), alebo mu zakážete vjazd do niektorej časti bytu tak, že vytvoríte neviditeľnú hranicu medzi virtuálnou stenou a múrom, prípadne iným objektom.
  Foto: iRobot
  Bezštetinové kefy: Sú účinnejšie a oveľa menej sa na ne namotávajú nečistoty, napríklad zvieracie chlpy alebo vlasy.
  Foto? Robo Hubač
  Carpet Boost: Vysávač sám identifikuje koberec a automaticky na ňom zvýši výkon.
  Foto: iRobotfoto do tabuľky:roomba.jpg
  Foto: iRobot

  samsung.jpg
  Foto: Samsung

  Neato.jpg
  Foto: Neato