Úvod Fotoaparáty a kamery EOS Ra – Canon rozširuje ponuku plnoformátových fotoaparátov o model na snímanie nočnej...

EOS Ra – Canon rozširuje ponuku plnoformátových fotoaparátov o model na snímanie nočnej oblohy

27

EOS Ra je nový full-frame fotoaparát a v portfóliu značky Canon zároveň prvý model pre vytváranie astronomických fotografií. Novinka je postavená na ikonickom systéme EOS R. Vďaka schopnosti zhotovovania 4K videa a časozberných snímok je EOS Ra prvým astrofotoaparátom na trhu s týmto rozlíšením.

EOS Ra je konštrukčne FF fotoaparát bez pohyblivého skla, takže je prenosný a pre fotenie nočnej oblohy ani nepotrebuje externé napájanie a pripojenie k počítaču.

Vychádza z bezzrkadlovky EOS R, ktorá bola uvedená na trhu v septembri 2018. EOS R v tomto roku disponoval najrýchlejším automatickým zaostrovaním spomedzi všetkých vtedy dostupných fotoaparátov a zaostriť dokázal aj pri mizerných svetelných podmienkach, až -6EV.

EOS Ra tieto parametre zdedil a spolu s plnoformátovým 35 mm CMOS senzorom s 30 MPix a obrazovým procesorom DIGIC 8 má najlepšie predpoklady zachytiť farby a svetlo vesmíru a súhvezdí.

Upravený filter

S upraveným filtrom na blokovanie infračerveného žiarenia (IR filter) umožňuje EOS Ra prenos štyrikrát väčšieho množstva žiarenia H-alfa v porovnaní s EOS R. Vďaka tejto funkcii môžu fotografi bez námahy ostro a jasne zachytiť výraznú červenú farbu hmloviny. Tú nemožno zachytiť bežným fotoaparátom, kde odnímateľné UV/IR filtre blokujú zaznamenané svetlo práve v rozsahu, ktorý dáva hmlovinám ich červenkastú farbu.

Bez mechanického zrkadlového systému sú minimalizované vibrácie, čo zabezpečuje ostré snímky. Vysoko výkonný obrazový snímač ponúka kombináciu vysokého výkonu ISO, vysokého rozlíšenia, rýchleho prepočtu dát a šírky rozsahu. Na rozdiel od fotoaparátov, ktoré sú vybavené senzormi iných spoločností (kde je časť pixelov použitá pre AF), využíva EOS Ra všetkých 30,3 miliónov pixelov fotoaparátu pre záznam obrazu.

To znamená, že každý pixel prispeje k zachyteniu aj tej najmenšej hviezdičky na nočnej oblohe. Ak by však pripojený ďalekohľad nepokryl celú oblasť obrazu snímača, umožňuje EOS Ra orezanie oblasti obrazu do oblasti APS-C, približne 11,6 MP (4176×2784) alebo niekoľko ďalších rozmerov.

EOS Ra, ktorý zdieľa rovnaký bajonet ako EOS R. Bol navrhnutý tak, aby využil technologické možnosti používaných objektívov. Bajonet RF poskytuje priestor pre úplne nové optické možnosti. Široký priemer 54 mm umožnili navrhnúť nové riešenia, ktoré predtým nebolo možné dosiahnuť.

Čítajte viac: Canon predstavil outdoorovú minikameru, zabudovanú priamo do karabíny

Okrem objektívov, ktoré zostávajú základom systému EOS, je fotoaparát kompatibilný tiež s tromi adaptérmi, čo dáva fotografom priestor využívať širokú škálu objektívov a ďalekohľadov. Vďaka tomu je možné kombinovať viac ako 70 druhov EF a EF-S objektívov.

Praktický výklopný displej

Kompaktný a ľahký dizajn uľahčuje pripojenie fotoaparátu k ďalekohľadu. Medzi nové funkcie patrí výklopný dotykový displej Vari-Angle. Vďaka nemu  je model pohodlný pre fotografov fotografujúcich v akejkoľvek polohe. Jeho výhodou je až 30-násobne zväčšenie pre kontrolu zaostrenia. Okrem iného elektronický hľadáčik EOS Ra rozjasní fotografovaný objekt aj v tme.

Canon EOS Ra je už v predpredaji, cena je stanovená na 2499 USD, na našom trhu bude cifra v eurách vyzerať zrejme podobne. Konkrétny dátum dostupnosti ani presnú európsku cenu zatiaľ nepoznáme.

Zdroj: TS Canon