Úvod Fotoaparáty a kamery Canon vyrobil 100 miliónov fotoaparátov radu EOS

Canon vyrobil 100 miliónov fotoaparátov radu EOS

24
Nový EOS-1D X Mark III

V októbri sa spájajú s Canonom dve dôležité udalosti. Popri dosiahnutí významného míľniku je to aj oficiálne predstavenie očakávanej zrkadlovky EOS  – 1D X Mark III.

Novej profi zrkadlovke sa budeme venovať v samostatnom článku. Teraz pár  informácií k prekročeniu stomiliónovej hranice. Počet vyrobených kinofilmových a digitálnych fotoaparátov s výmenným objektívom radu Canon EOS presiahol hranicu 100 miliónov kusov. Prístroj s poradovým číslom 100 000 000 bol bezzrkadlový fullframe fotoaparát EOS R (uvedený na trh v októbri 2018).

História radu EOS sa začala písať v marci 1987, kedy Canon zahájil výrobu modelu EOS 650, zrkadlovky s automatickým zaostrovaním a s prvým plne elektronickým bajonetom na svete. Následne na trh prišli ďalšie zaujímavé  produkty. Napríklad špičkový model EOS-1 uvedený na trh 1989 alebo intuitívny fotoaparát EOS 500, ktorý prišiel na trh v roku 1993  a sprístupnil rad EOS aj amatérskym fotografom.

História radu EOS sa začala v marci 1987.

Po roku 2000 do radu EOS pribudol ďalší základný pilier, a to dôraz na špičkovú kvalitu obrazu. Canon preto vyvinul vlastný  snímač typu CMOS, ktorý bol v čase CCD prvkov úplne priekopnícky a k tomu obrazový procesor DIGIC.

A vzápätí sa objavilo niekoľko ďalších dôležitých prístrojov. Napríklad EOS 300D. Táto ľahká a kompaktná zrkadlovka za dostupnú cenu prispela k rastu obľuby fotoaparátov s výmennými objektívmi medzi amatérskymi fotografmi.

Čítajte viac: Canon predstavil outdoorovú minikameru, zabudovanú priamo do karabíny

Modelový rad EOS 5D a 1D naopak rozšíril digitálny systém EOS medzi profesionálmi – išlo najmä o model EOS 5D Mark II.  Ten predstavil digitálnu zrkadlovku aj ako plnohodnotnú kameru pre video. Po ňom nasledovalo uvedenie profesionálneho kinematografického systému Cinema EOS System v roku 2011.

Ďalším prelomovým činom bolo v roku 2018 uvedenie systému EOS R s novým bajonetom s označením RF. A k ťažiskovým modelom bude určite patriť aj nová zrkadlovka EOS-1D X Mark III, ktorej sa budeme podrobnejšie venovať začiatkom budúceho týždňa.