Úvod Počítače CES 2020: Lenovo predstavilo ohybný notebook, ide aj do predaja

CES 2020: Lenovo predstavilo ohybný notebook, ide aj do predaja

47
ThinkPad X1 Fold
ThinkPad X1 Fold príde do predaja už v polovici tohto roku.

ThinkPad X1 Fold môžete nielen zložiť na polovicu, ale ešte medzi jeho polovice môžete pri prenášaní bez rizika  vložiť malú bluetooth klávesnicu.

Keď sa objavil smartfón so skladacím displejom  Samsung Galaxy Fold, muselo – a musí sa –  s ním narábať veľmi jemne, pretože ohybný displej je príliš citlivý. Na veľtrhu CES predstavila spoločnosť Lenovo podstatne väčší ohybný OLED displej. Ten je základom nového 13,3-palcového notebooku ThinkPad X1 Fold. A ukázala ho s tým, že nech si ho ľudia poriadne vyskúšajú, neboja sa miesta prehnutia a kľudne naň môžu pritlačiť.

Ich nový notebook totiž nie je len konceptom, ale v podstate už predsériovým kusom. Do  predaja už v polovici tohto roku. Keď displej ohnete do podoby prenosného počítača, asi ako prvé každému napadne, ako sa bude písať na relatívne miniatúrnej dotykovej klávesnici.

Našťastie to napadlo aj inžinierov z Lenova. Preto je jeho súčasťou malá bluetooth klávesnica, ktorá sa dá na prehnutú časť magneticky upevniť.  Alebo inak – môžete ho nechať na stojančeku s plnou 13,3-palcovou uhlopriečkou a k tomu máte malú samostatnú bluetooth klávesnicu.

Lacný nebude

Len pre zaujímavosť, nedávno sme písali o tom, že transportné kolieska ku skrinke Apple Macu stoja 400 dolárov a cena samotného počítača môže prekročiť hranicu 50-tisíc eur. Pri Lenove sa báť netreba. Stojanček stojí len 24 dolárov. To zatiaľ alwe nie je úplne isté, stojanček bude predstavený v druhej polovici tohto roku. Praktické je, že klávesnicu pri prenášaní možno vložiť medzi obe polovice zloženého notebooku a ešte sa tam bezdrôtovo nabíja. Pre jednoduchšiu prácu displej podporuje stylus.

Pokiaľ ide o základné parametre, tak k dispozícii je až 1 TB užívateľskej pamäte a 8 GB RAM. Okrem toho je v ňom integrovaná grafika a dva USB-C sloty. Nechýba podpora DisplayPort, slot pre SIM-ku, kamera s rozlíšením 5Mpx fotoaparáty s Windows Hello, 50 Wh rýchlodobíjacia batéria a reproduktory. Priplatiť si môžete aj za 5G modem.

Procesor ešte bude upresnený. Malo by ísť o niektorý z Intel Core s Hybrid technológiou. Zo začiatku bude na ňom bežať štandardný Windows 10, upgrade na Windows 10X je prisľúbený ešte v priebehu tohto roku. Základná cena notebooku Lenovo ThinkPad X1 Fold bola stanovená na 2 499 dolárov.