Úvod Quanta SMART CES 2020: Samsung Ballie je sympatický malý múdry domáci robot

CES 2020: Samsung Ballie je sympatický malý múdry domáci robot

223
ballie
Ballie je v skutočnosti malá múdra domáca loptička.

Malý múdry robot Ballie rozhodne nie je humanoid. V skutočnosti totiž pripomína skôr inteligentnú tenisovú loptičku.

Samsung nás prekvapil aj tento rok. Mobilné telefóny, domáce spotrebiče, to všetko už dnes poznáme. Najväčším prekvapením bolo však zariadenie, ktoré je iba o niečo väčšie ako tenisová lopta. Počas najväčšej spotrebiteľskej výstavy na svete, CES 2020 v Las Vegas, totiž Samsung predstavil svojho nového inteligentného domáceho robota – Samsung Ballie.

Samotná robotika nie je Samsungu vôbec vzdialená. Na rovnakom mieste predstavil prvé domáce roboty už v minulom roku, Ballie však ide opäť ďalej. Aj keď je spoločnosť zatiaľ pomerne skúpa na informácie, Ballie vôbec nepôsobí ako divoký koncept šitý horúcou ihlou.

Prezentačné video hovorí o jeho plánovaných schopnostiach, o ďalších plánoch výrobca mlčí. Nepoznáme ani len to, čo sa nachádza pod jeho plastovým povrchom a spoliehať sa tak môžeme iba našu predstavivosť.

V každom prípade Samsung je už dnes vyzbrojený viac ako kedysi. Má vlastné procesory, cudzia mu nie je ani AI – teda umelá inteligencia. Ruku na srdce, komu by ale podobný malý robot nepripadal užitočný a aj keď nie pre seba, v rodine určite.

Či už pre osamelých starých rodičov, alebo ako skutočný malý pomocník v domácnosti (ktorá ale musí byť dostatočne rovná a najmä vybavená inteligentnými spotrebičmi).  Ballie sa môže napríklad gúľať so svojim majiteľom všade po dome, kamerou sledovať zlodejov, upozorniť, že starý človek napríklad spadol alebo poslať robotický vysávač tam, kde je špina. Samozrejme, treba dávať pozor na schody a j na to, aby vám ho – práve vďaka jeho špecifickému tvaru – nerozžul pes. Niečo nám ale hovorí, že o robotovi Ballie nepočujeme naposledy.