Úvod Ostatné CES 2020 Skutočný úlet: Segway predstavil dvojkolesové samohybné rýchlokreslo

CES 2020 Skutočný úlet: Segway predstavil dvojkolesové samohybné rýchlokreslo

28
Segway
Segway S-Pod nie je koncept, do predaja má prísť v druhej polovici budúceho roku.

V kresle Segway S-Pod môžete jazdiť až 40-kilometrovou rýchlosťou, ovláda sa joystickom a vraj je takmer nemožné ho prevrátiť.

Vyzerá to tak, že Segway  naberá nový dych. V poslednom čase vzbudili značnú pozornosť jeho gyroskopicky vyvažované elektrické kolieskové korčule Drift W1, robot Loomo, minivozítko pripomínajúce motokáru Gokart (V skutočnosti je to rozširujúci kit pre dvojkolku Nionebot S). A v neposlednom rade –  a aj u nás občas na cestách vidieť jednokolku Segway One S2. Tento rok ešte väčšiu pozornosť vyvolalo samohybné kreslo.

Zvláštne dvojkolesové kreslo, ktoré vyzerá, akoby bolo pripevnené na náprave z nejakého miniauta, sa volá S-Pod. Nejde pritom o koncept, Segway chce toto pojazdné kreslo začať predávať už v druhej polovici tohto roku, cena zatiaľ nie je známa.

Segway
Kreslo je schopné vyvinúť až 40-kilometrovú rýchlosť.

Teda, aby sme boli presní, S-Pod má v skutočnosti kolesá tri, ale nie je trojkolkou, tretie koleso je vpredu a je malé. Slúži len na to, aby ste S-Pod mohli niekde odstaviť, pri jazde sa nepoužíva.

S-Pod je pomerne rýchly, maximálna rýchlosť tohto balančného kresla sa blíži k hranici 40 km/h. Jeho tvorcovia tvrdia, že gyroskopický systém využívajúci aj posun ťažiska pracuje tak rýchlo a efektívne, že je prakticky neprevrátiteľné. Maximálny dojazd na jedno nabitie by sa mal blížiť hodnote 70 kilometrov. Kreslo je totiž pomerne veľké, takže sa doň vojde aj väčší akumulátor. To sa prejaví aj na váhe, jeho hmotnosť je približne 150 kg.

Čítajte viac:

Dobrý heker ovládne čokoľvek. Dokonca aj tak „hlúpu“ vec, akou je bowlingová guľa. Presvedčte sa…

Na jazdenie si netreba nijako zvykať. Na rozdiel od bežných Segwayov toto kreslo neovládate nakláňaním a zmenou ťažiska, ale oveľa komfortnejšie – joystickom na jeho pravej strane. Navyše je vzadu vybavený smerovkami a má aj klaksón.

Primárne kreslo Segway S-Pod nie je určené na dlhé jazdenie vonku, skôr sa uvažuje s jeho použitím v úlohe komfortného približovadla. Takto by mohlo slúžiť napríklad na letiskách, v univerzitných kampusoch alebo vo väčších halách akéhokoľvek druhu.