Úvod Aplikácie, softvér a služby Český Avast bezprecedentným spôsobom zneužil dôveru klientov

Český Avast bezprecedentným spôsobom zneužil dôveru klientov

73
avast
Avast patril k najpopulárnejším softvérovým riešeniam na svete.

Avast vyvinul antivírusové riešenie zdarma, následne zbieral údaje o stovkách miliónov jeho užívateľov a cez spoločnosť Jumpshot ich predával ďalej

Aj keď nechceme používať silné slová, pri Avaste je šokujúce, že nešlo o bezpečnostnú dieru ani iniciatívu niektorých zamestnancov, ale spoločnosť, ktorá má chrániť dáta a súkromie klientov absolútne zneužila ich dôveru a dáta zbierala a triedila úplne systematicky, vyvinula na to dokonca zvláštny nástroj. Prišli na to servery Motherboard a PCMag.

avast
Tento slogan už evidentne neplatí.

Klienti za tieto dáta boli ochotní platiť milióny dolárov, AVAST má vraj totiž podľa vlastných štatistík vyše 400 miliónov užívateľov. A o nich tieto spoločnosti, ktoré AVAST-u cez firmu  Jumpsot zaplatili, získali údaje prostredníctvom takzvaného informačného kanálu všetkých kliknutí, ktorý dokáže veľmi detailne sledovať správanie používateľov, ich kliknutia a pohyb po webových stránkach.

Čítajte viac: Podvodníci vydierajúci pornom si vylepšili slovenčinu

AVAST sa rozhodol činnosť divízie Jumpshot s okamžitou platnosťou ukončiť, jeho predstavitelia sa za škandál ospravedlnili a vyhlásili, že údaje sa už k tretej strane nedostanú. Akcie spoločnosti sa aj napriek tomu zásadne prepadli. Aj tento prípad jedného z najpopulárnejších antivírusových riešení na svete ukazuje, že nič nie je naozaj zadarmo, aj keď sa to tak môže tváriť. Pri takýchto ponukách by mal každý veľmi dobre zvážiť ich používanie, škandál českého Avastu by mal byť dostatočným varovaním.