Úvod Quanta WHITE Chceli by ste pod stromček robotický vysávač? Pozrite si 15 dôležitých vecí,...

Chceli by ste pod stromček robotický vysávač? Pozrite si 15 dôležitých vecí, na ktoré by ste pri rozhodovaní mali myslieť

677
Pri robotickom vysávači dobre zvážte kde bude vysávať a aký typ podláh u vás prevažuje. Foto: Bosch

Robotický vysávač je praktický pomocník, nehodí sa však do každej domácnosti. Má totiž veľké prednosti, ale aj pár výrazných nedostatkov. Pozrieme sa ne podrobnejšie.

Keďže nám už rukami prešli takmer dve desiatky robotických vysávačov a mopov, rozhodli sme sa, že stručne zhodnotíme ich najväčšie výhody a nevýhody. Nebudeme sa odvolávať na konkrétne značky a produkty, chceme vám skôr poradiť s základnou otázkou – oplatí sa mi kúpiť, alebo nie, a ak áno, tak koľko mám do neho investovať?

1. Ako prvú vec zvážte profil vášho bytu a miestností, kde by mal robotický vysávač pracovať. Čím sú miestnosti členitejšie a je v nich na podlahe viac vecí (stolíky, stoličky, televízny stolík, taburetky, vázy, reproduktory, dekorácie), tým viac prekážok mu bude stáť v ceste a vysávanie bude dlhšie a menej účinné. Aj keď si pokročilé vysávače vedia  pomerne efektívne urobiť mapu miestnosti, vysávanie v príliš členenom priestore bude problematickejšie. Vytvorenie vizuálnej mapy výrazne zefektívňuje navigáciu robota, je to praktická funkcia.

Inteligentné mapovanie výrazne urýchli vysávanie. Foto: iRobot

2. Jednou z najpraktickejších vecí na robotických vysávačoch je, že povysávajú aj na miestach s problematickým prístupom – pod posteľami a nábytkom. Na trhu sú modely s rôznou výškou, aj keď rozdiely medzi nimi nie sú v tomto smere veľké. Overte si, či ten, ktorý ste si vybrali, dokáže „vliezť“ aj pod nábytok. Povysávajú však všetko, čo zostane na podlahe – napríklad ponožky vášho tínedžera. A následne sa zaseknú, treba ich manuálne uvoľniť. Ak chcete, aby vysávač fungoval dobre, na podlahe nesmú zostávať menšie veci, ktoré by sa v kefách mohli zaseknúť.

3. Háklivé predmety – ak máte doma drahú vázu, misky s vodou pre zvieraná alebo káble, robotickému vysávaču možno pomocou virtuálnej steny zabrániť, aby v danom priestore vysával. Nastavuje sa jednoducho. Je to vlastne malý kváder alebo valec, ktorý niekam postavíte. Virtuálna hranica vznikne medzi ním a stenou miestnosti. Niektoré virtuálne steny umožňujú vytvoriť aj kruhovú ochranu – vhodnú napríklad pri vázach, sochách alebo zvieracích miskách. Ak ju potrebujete, zistite, či patrí do výbavy zvoleného modelu.

Nízky sací výkon je najväčšou slabinou robotických vysávačov. Na trh však už prichádzajú modely, snažiace sa tento hendikep odstrániť. Foto: iRobot

4. Sací výkon. To je ešte stále najväčšia slabina robotických vysávačov. Pri mnohých modeloch sa vôbec neuvádza, alebo sa len obtiažne dohľadá. To preto, že je zväčša minimálny a výrobcom nerobí dobrú reklamu. Pri hladkých podlahách – parkety, linoleum, dlažba to až tak nevadí. V podstate sací výkon slúži hlavne na to, aby sa nečistoty dostali do zbernej nádoby.

5. Koberce – pri nich slabý sací výkon pocítite najviac. Na trh už prichádzajú prvé modely so zvýšeným výkonom, ktorý je však aj tak stále len ťažko porovnateľný s podlahovými vysávačmi. Určite sa na ne orientujte v prípade, ak máte viac kobercov a koberce s dlhším vlasom. Niektoré vysávače koberce detegujú automaticky a  zvýšia na nich sací výkon na maximum.  Pozrite sa prípadne po takýchto modeloch, respektíve si overte, či to vybraný model umožňuje.

Niektorým robotom robí problém vysávanie rohov – preto sa pomaly upúšťa od okrúhleho tvaru. Foto: Electrolux

6. Pozor na farbu podlahy. Ak máte čierne alebo veľmi tmavé podlahy a koberce, robotický vysávač na nich nebude fungovať dobre.

7. Nabíjacia stanica – robot je v nej neustále, batéria je proti prebíjaniu chránená. Aby sa však do nej dokázal vrátiť, tak pri väčšine modelov musí byť umiestnená aspoň niekoľko desiatok centimetrov od rohov miestnosti alebo iných prekážok. Niekedy je nájdenie vhodného miesta pre ňu dosť problematické, ak nemá rušiť vzhľad miestnosti.

8. Hluk – aj robotický vysávač je vysávač a veľká väčšina z nich je pomerne hlučná. Určite sa preto oplatí orientovať na modely, ktoré možno naprogramovať tak, aby vysávali, keď nie ste doma. Väčšinu z nových modelov aj strednej triedy dnes už možno kontrolovať a spúšťať aj cez mobilnú aplikáciu, musia však mať wi-fi, overte si to.

Čítajte viac: 

Parné rúry: Pozrite si 10 dôvodov, prečo by ste mali o nich pri zariaďovaní kuchyne aspoň uvažovať

9. Vysávanie väčších plôch – to už nie je problém, v podstate každý robotický vysávač sa v prípade, ak mu dochádza elektrická energia, dokáže vrátiť do základne, dobije sa a pokračuje opäť vo vysávaní tam, kde prestal.

10. Čas vysávania – robotickému vysávaču totiž trvá povysávanie miestnosti podstatne dlhšie, než človeku, s tým treba tiež rátať. Celkový čas výrazne závisí od spôsobu pohybu vysávača, veľkosti a členitosti priestoru.  Bežne vybavenú obývačku s plochou okolo 25 metrov štvorcových by však väčšina modelov mala zvládnuť približne za 20 minút.

Na trhu sú aj roboty s externou zbernou nádobou – zväčša však patria ku drahším. Foto: iRobot

11. Prach – všeobecne robotické vysávače víria dosť prach, navyše kvôli nižšiemu saciemu výkonu nemajú až tak prepracované systémy filtrácie. Ak ste alergik, je ich kúpa na zváženie.

12. Aj keď robot vysáva za vás, nie je bezúdržbový. Pravidelne treba čistiť filtre – nielen kvôli hygiene, ale zanesené filtre ešte viac znižujú kvalitu vysávania a obmedzujú sací výkon. A občas treba vyčistiť aj kefy od namotaných nečistôt.

13. Zberná nádoba – väčšina robotických vysávačov ju má pomerne malú, ak máte doma viac nečistôt, napríkad zvieracie chlpy, budete ju musieť pomerne často vyprázdňovať. Na trhu sú však už aj modely s externou zbernou stanicou na odpad, pri nich sme tento problém museli riešiť tak raz za dva týždne – pri vysávaní v miestnosti, kde sa pohybuje aj pes. Je ich však na trhu málo a patria k tým drahším.

Na gumené kefy sa oveľa menej namotávajú nečistoty. Foto: iRobot

14. Gumené kefy – nové vysávače majú hlavné kefy často s gumeným dezénom, nahrádzajúcim štetiny. Netreba sa ich báť, sú naozaj účinnejšie ako štetinové, navyše sa na ne oveľa menej namotávajú vlasy.

Na trhu sú už aj modely, schopné podlahy vysávať aj umývať. Foto: Samsung

15. Robotické mopy – treba vyskúšať, nie je dobré, ak je umývacia handrička vpredu, lebo potom kolieska zanechávajú stopy na umytej podlahe. Všeobecne sa hodia skôr ako doplnkový prostriedok na pravidelnú údržbu, raz za čas budete podlahy aj tak musieť umyť ručne. Na trhu je už aj multifunkčný robot, ktorý podlahy vysáva aj umýva.

Robotický vysávač môže byť naozaj efektívny pomocník v domácnosti. Nie však v každej. Aj preto sme uverejnili tento zoznám rád, aby ste si naozaj dobre zvážili, či je vhodný aj pre vás. Nejde totiž o malú investíciu a rozhodne by sme sa nespoliehali na tie najlacnejšie modely.

Relatívne kvalitné začínajú dnes na cene okolo 400 eur, cena tých najdrahších môže prekročiť tisíceurovú hranicu. A treba priznať aj to, že v prípade robotických vysávačov neplatí stopercentne, že cena je úmerná kvalite. Nedávno sme napríklad testovali model tej najvyššej cenovej kategórie – a určite nepatrí k tým, ktoré by sme mohli s čistým svedomím odporúčať… Aj preto venujte výberu zvýšenú pozornosť a prečítajte si ešte pred kúpou nezávislé testy z viacerých zdrojov.