Úvod Inteligentný dom Chcete ušetriť teplo aj energie? Využite vysoký teplotný odpor polystyrénu

Chcete ušetriť teplo aj energie? Využite vysoký teplotný odpor polystyrénu

47

Polystyrén je dnes jedným z najbežnejšie používaných plastov v stavebníctve, najmä pre jeho vysoké izolačné schopnosti. Je však polystyrén naozaj dobrým izolantom?

V tomto článku sa bližšie pozrieme na to, čo je polystyrén, ako efektívne poskytuje tepelnú izoláciu a na aké aplikácie sa najlepšie používa.

Čo je polystyrén?

Polystyrén je typ plastu, ktorý sa používa na výrobu širokej škály výrobkov od hračiek a obalov až po automobilové diely a elektroniku. Keď je polystyrén expandovaný do penového materiálu, nazýva sa expandovaný polystyrén (EPS) alebo extrudovaný polystyrén (XPS). Niekedy sa polystyrénová pena nazýva aj samostatne polystyrén, toto je však obchodný, nie technický odborný názov.

Čo je ale dôležitejšie, že vo svojej expandovanej forme polystyrén nízku tepelnú vodivosť, čo z neho robí skvelý izolant. Polystyrénová pena obsahuje vo svojej štruktúre veľa malých vzduchových vrstiev, čo je dôležitým kľúčom k jej izolačným vlastnostiam.

Oplatí sa použiť polystyrén ako izoláciu?

Ako izolácia sa používa penový polystyrén (EPS aj XPS) už pomerne dlho a s výbornými účinkami z dvoch hlavných dôvodov. Po prvé, polystyrén má vysoký tepelný odpor, čo znamená, že odoláva prenosu tepla. Po druhé, polystyrénová pena obsahuje vo svojej štruktúre milióny malých vzduchových bublín (98 % vzduchu) a ako vieme, vzduch je zlým vodičom tepla alebo chladu, takže vyhriaty vzduch z domu sa v zime len tak ľahko cez polystyrénovú izoláciu nedostane.

Cieľom použitia tohto materiálu pri izolovaní budov, je vytvoriť vo vnútri materiálu čo najviac vzduchových vrstiev. A čím viac vzduchu dokážete zachytiť vo svojom materiáli, tým účinnejšie bude váš materiál odolávať tepelnému toku.

Prečo je polystyrén dobrý izolant?

Na trhu je množstvo izolačných materiálov od sklenenej vlny po polyester a minerálnu vlnu. Nižšie sa pozrieme na výhody použitia polystyrénových izolácií, ako je izolácia z penových dosiek XPS a EPS.

▪        Polystyrén má vysoký tepelný odpor

Extrudovaný polystyrén (XPS) a izolácia z expandovaného polystyrénu (EPS) obsahujú milióny vzduchových bublín zachytených v pene. Pretože samotný polystyrén je tiež vysoko odolný voči teplu, výsledkom je skvelý tepelný izolant, ktorý môže poskytnúť vynikajúce R-hodnotenie.

Okrem toho je XPS často lemovaný hliníkovou fóliou aspoň na jednej strane, čo spôsobuje, že sálavé teplo sa odráža a súčasne blokuje. Táto kombinácia objemovej a reflexnej izolácie je veľmi účinná pri prevencii tepelných strát a ziskov.

▪        Polystyrénová izolácia má vynikajúcu odolnosť proti vlhkosti

Pri inštalácii iných typov izolácie, ako je izolácia zo sklenenej vlny, je dôležité zabezpečiť, aby oblasť, v ktorej pracujete, bola úplne suchá, pretože zachytená vlhkosť môže spôsobiť problémy s plesňou. Vlhkosť môže tiež spôsobiť zhutnenie plsti, čo znižuje ich účinnosť a v podstate aj ich R-hodnotu.

Na druhej strane polystyrénová izolácia je už zhutnená a môže do nej preniknúť len veľmi málo vlhkosti, čo zabraňuje vzniku plesní a zabezpečuje stálu a trvanlivú hodnotu R.

▪        XPS a EPS majú vysokú pevnosť v tlaku

Penová izolácia môže byť klasifikovaná ako izolácia s otvorenými bunkami alebo izolácia s uzavretými bunkami. Typy s otvorenými bunkami majú pridané nafukovacie činidlá, ktoré im uľahčujú pruženie a stláčanie. Uzavreté typy buniek, vrátane XPS a EPS, sú hustejšie a majú pevnejšiu štruktúru, vďaka čomu sú silnejšie a lepšie odolávajú kompresii. Ak takúto izoláciu skombinujete s rovnako pevnou armovacou mriežkou, výsledná odolnosť izolácie bude ešte vyššia.

▪        Obľúbené u inštalatérov kvôli ľahkej manipulácii

Polystyrénová izolácia je takmer bez zápachu, vďaka čomu je obľúbenou voľbou u profesionálnych inštalatérov. Na rozdiel od tradičnej izolácie zo sklenenej vlny, kde sa počas inštalácie uvoľňujú tisíce voľných vlákien a často dráždia exponovanú pokožku, má XPS hustú štruktúru, vďaka čomu je práca s ním príjemnejšia. Štandardné bezpečnostné opotrebovanie na stavenisku je pri inštalácii XPS viac než dostatočné.

Ak teda ešte stále hľadáte na izoláciu svojho domu vhodné riešenie, práve ste si o ňom všetko dôležité prečítali.

Zdroj obrázka: Skrypnykov Dmytro/Shutterstock.com