Úvod Quanta WHITE Click and Grow: Bytová záhradka, ktorá sa pestuje sama

Click and Grow: Bytová záhradka, ktorá sa pestuje sama

114

Domáce bylinky či jemný šalát je super, ale ak žijete v malom byte, tak sa z vás záhradkár asi nestane. Čerstvých zelených listov sa však nemusíte vzdať, Click and Grow má pre vás šikovné riešenie v podobe smart kvetináčov, ktoré za vás vypestujú hoc aj paradajky.

Vybrať si môžete dva typy kvetináčov; pre tri, alebo pre deväť sadeníc. Pestovanie je hračkou, do kvetináča stačí vložiť sadenice, doplniť do nádržky vodu a pripojiť kvetináč do zásuvky. Kvetináč pre tri rastliny Smart Garden 3 má dĺžku len 300 mm a šírku 120 mm, nezaberie preto veľa miesta a v kuchyni bude vďaka svojmu dizajnu pôsobiť aj ako dekoratívny prvok. Väčší kvetináč je dlhý 605 mm a široký 185 mm.

Základom je substrát, ktorý je inšpirovaný technológiou pestovania rastlín na vesmírnych staniciach. Jeho zloženie zodpovedá potrebám konkrétnej rastliny, poskytuje vyvážené pH a postupne uvoľňuje potrebné živiny. Súčasťou kvetináča je aj LED osvetlenie na výškovo nastaviteľnom ramienku. Špeciálne zloženie farebného spektra svetla podporuje klíčenie a rast semien, navyše je načasované tak, aby rastlina dostala dostatok svetla v presných časových cykloch. Osvetlenie má spotrebu len 8 W (13 W v prípade väčšieho modelu) a za mesiac minie 3,8 kWh (resp. 6,2 kWh) elektrickej energie.

Samozrejme, kvetináč nefunguje na obyčajné semienka, musíte si kúpiť špeciálne sadenice. Nie sú lacné, balenie troch stojí 12 EUR a súčasťou je aj „nano smart“ pôda. Na výber je 45 typov rastlín, od mäty, bazalky, cez miniparadajky až po experimetnálne sadenice s tropickými či exotickými rastlinami. Semená sú špeciálne vybrané a výrobca zaručuje ich klíčivosť. V prípade, že sa semienko neuchytí, výrobca vám pošle novú sadenicu.

Šikovné riešenia sú málokedy lacné a ani tento prípad nie je výnimkou. Za Smart Garden 3 zaplatíte 99 EUR, väčší Smart Garden 9 stojí 199 EUR.