Úvod Nezaradené Kedy budú grafické karty dostupné?

Kedy budú grafické karty dostupné?

1297
Crypto-mining
Mineri kupujú obrovské množstvá grafických kariet

Koncom minulého roka sa spustila nákupná mánia, ktorá bola spôsobená nárastom cien kryptomien. Nvidiou vydané Ampere karty boli okamžite nedostupné. AMD pár mesiacov nato vydali nové BIG Navi karty, ktoré sa takisto okamžite vypredali.

Do dnešného dňa sú grafické vo všetkých veľkých zahraničných a domácich e-shopoch vypredané. Akú rolu v tomto hrajú Nvidia, AMD a Intel, a kedy sa zásoby grafických kariet konečne stabilizujú?

Nvidia a zlatá horúčka

Nvidia od začiatku pôsobila veľmi schizofrenicky. Na jednu stranu rôznymi vyhláseniami a opatreniami podporovali gamerov. V zákulisí však Nvidia predávala karty kryptominerom a hrala sa s trhom 3D šach, v ktorom existuje jediný výherca…Nvidia samotná.

Z biznisového hľadiska ide na to Nvidia ako pravý šachový majster. Nvidia začala najprv čiastočným predajom grafických kariet pre minerov aby maximalizovala zisky. Trh sa však zľakol a, keď gameri zistili, že sa pravdepodobne opakuje rok 2017 začali divoko nakupovať nové grafické karty za veľmi vysoké ceny.

Mineri kupujú obrovské množstvá grafických kariet

 

Nvidia sa tento problém snaží vyriešiť vydaním nových CMP kariet založených na staršej Turing architektúre. Zároveň Nvidia vydala pred pár dňami nové RTX 3060 karty. Ani jedno z týchto riešení však nebude fungovať.

Kryptokarty: WTF?

Nápad vydať ťažiarenské karty založené na staršom výrobnom procese a technológii nijakým spôsobom nepomôže vyriešiť problém gamerov. Ak by Nvidia skutočne chcela pomôcť gamerom tak by znovu vydala niektoré staršie modely, napríklad RTX2080ti, za nižšie ceny, ako bolo pôvodné MSRP. Týmto spôsobom by mali gameri prístup k relatívne silným grafickým kartám za rozumnú cenu.
Druhé riešenie mohlo byť vydanie malej, ale silnej RTX 3060 karty, ktorá by mohla byť vyrábaná vo veľkých množstvách a ponúkala by dostatočný výkon pre väčšinu gamerov. Nič také sa však nestalo. RTX 3060 nie je celý GA-106 čip a ponúka menší výkon ako RX5700XT, ktorý bol vydaný pred viac ako rokom.
Nvidia túto kartu nacenila relatívne odvážne. 340 dolárov za kartu, ktorá nie je schopná poraziť rok starú alternatívu od AMD nie je dobrá karta. V tejto situácii by to však bolo akceptovateľné. Samozrejme realita je iná a ceny sa pohybujú momentálne na úrovni 500 dolárov.
Nvidia samozrejme musí myslieť na svoje zisky a starať sa o akcionárov. Svojimi krokmi však gamermi uznávaná firma dlhodobo poškodzuje herný trh.

Linus to dobre zhrnul vo svojom videu:

Ako je na tom AMD?

AMD je úprimne v trošku komplikovanej situácii. Musia produkovať viacero produktov s relatívne obmedzenou výrobnou kapacitou cca 60 000 waferov. Pre porovnanie Intel má výrobnú kapacitu zhruba na úrovni 880 000 waferov.

AMD sa vyjadrilo, že nejakú časť presmeruje na výrobu grafických kariet, ale pravdepodobne sa od toho nedá očakávať veľmi veľa. So svojou slabou výrobnou kapacitou nie je AMD schopné vyrábať ani dostatok Ryzenov, z ktorých zarába AMD asi najvyššie marže.

RX6700XT a RX6700

AMD má v marci uviesť na trh až 3 nové modely grafických kariet. Najsilnejší kúsok, 6700XT OC, bude cca o 25% rýchlejší, ako 5700XT a bude dosahovať spotrebu okolo 230W. 6700XT nepretaktovaná bude dosahovať spotrebu okolo 190W a bude o cca 10% pomalšia ako pretaktovaná verzia.
Posledná verzia by mala byť RX6700, ktorá by mala ponúknuť výkon na úrovni 3060ti za nižšiu cenu. Je veľmi otázne či AMD dokáže udržať tieto grafické karty v zásobe. Môj odhad je, že všetky delays boli robené, aby si AMD vyrobilo dostatočný stock týchto kariet. Pravdepodobne sa však všetky do jedného dňa vypredajú.

Čo má Intel v rukáve?

Správy o DG kartách sa postupne množia a zdá sa, že Intel bude mať zaujímavý mainstream line-up. Najvýkonnejšia karta by mohla dosahovať výkon okolo 3080, ale táto karta bude vydaná neskoršie takže s tým treba počítať.

Inžinieri totižto v Inteli zúrivo pracujú na nových Alder Lake procesoroch, ktoré majú byť silnou konkurenciou pre ZEN3 a majú byť vydané koncom tohto roka.

450W monštrum

Už dlhšie sa v zákulisí hovorí o tajomnom 450W monštre, ktoré si Intel prichystal na Nvidiu a AMD. Táto grafická karta má mať celkový výkon na úrovni dvoch rtx 3080 kariet. Ak by to bola pravda tak Intel má v rukách skutočne zaujímavý produkt. AMD a Nvidia však už chystajú protitútok.