Úvod Ekonomika a akvizície Deutsche Bank sa dohodla na spolupráci s Googlom, úspory nechce konkretizovať

Deutsche Bank sa dohodla na spolupráci s Googlom, úspory nechce konkretizovať

48
Deutsche Bank
Deutsche Bank, centrála, Frankfurt nad Mohanom

Banky nechcú používať cloud tretích strán, Deutsche Bank sa však dohodla s Googlom a očakáva, že v priebehu dekády dosiahne kumulatívnu návratnosť investícií vo výške 1 miliardy eur

Európske banky, vrátane Deutsche Bank, v uplynulých rokoch vynaložili miliardy eur na modernizáciu svojich IT a často sa rozhodli ukladať viac svojich údajov do cloudu. Veľmi však zvažujú, kto bude cloud prevádzkovať a či by nemal byť plne pod ich kontrolou.

To pritiahlo veľkých amerických poskytovateľov cloudových služieb vrátane Google, Microsoftu a Amazonu, snažiacich sa ukázať, že ich technológie sú pre finančný sektor úplne bezpečné. Dohoda s Deutsche Banka je výhrou pre Google, ktorý v tomto smere vyvíja asi najväčšiu iniciatívu. Šéf jeho cloudovej divízie Google Thomas Kurian totiž urobil z finančného odvetvia jeden zo svojich kľúčových cieľov od nástupu do funkcie koncom roka 2018.

Datacentrum
Foto: Google

Aj preto napokon Alphabet, materská spoločnosť internetového gigantu Google, a Deutsche Bank (DB) uzavreli po náročných rokovaniach dohodu o dlhodobom partnerstve, v rámci ktorého bude americká technologická spoločnosť poskytovať cloudové služby najväčšiemu nemeckému veriteľovi.

„Partnerstvo so službou Google Cloud bude dôležitou hybnou silou našej strategickej transformácie,“ uviedol v spoločnom vyhlásení generálny riaditeľ Deutsche Bank Christian Sewing. „Je to rovnako príbeh o príjmoch, ako aj o nákladoch,“ dodal. Platnosť zmluvy by mala byť najmenej 10 rokov a Deutsche Bank očakáva, že dosiahne kumulatívnu návratnosť investícií vo výške 1 miliardy eur podľa zdrojov oboznámených s touto záležitosťou, ktoré nechceli byť menované, lebo informácie sú súkromné.

Obe strany plánujú tiež spoločné investície do technológií a budú sa deliť o výsledné príjmy. Sewing predstavil pred rokom stratégiu DB zameranú na rázne zníženie nákladov vrátane výdavkov na informačné technológie. Najal pritom Bernda Leukerta, bývalého šéfa nemeckého softvérového gigantu SAP, aby pomohol banke urýchliť digitalizáciu jej operácií. Spoločnosti odmietli komentovať, koľko Deutsche Bank zaplatí za služby Google, a banka neuviedla ani to, aké úspory nákladov očakáva vďaka dohode.