Úvod Fotoaparáty a kamery Digitálne fotoaparáty si prešli ťažkým obdobím – a bude ešte horšie

Digitálne fotoaparáty si prešli ťažkým obdobím – a bude ešte horšie

23
digitálne fotoaparáty
Il. foto: Jake Ryan, Pexels

Digitálne fotoaparáty sa takmer prestali predávať. Od roku 2010 klesol ich predaj takmer o 90 percent. A tento trend bude zrejme pokračovať.

Digitálne fotoaparáty už zaujímajú len veľmi úzku skupinu ľudí. Vinníka poznáme všetci veľmi dobre. Každý z nás si nosí jedného so sebou, niektorí sa nezaobídu už bez dvoch. Reč je o mobilných telefónoch.

Aj keď je ich funkciou predovšetkým sprostredkovanie komunikácie, mnoho modelov ohuruje aj vysoko-kvalitnými fotografiami. Iba včera predstavil Samsung svoju novú vlajkovú loď – model S20 Ultra. Fotoaparát tohto mobilného telefónu má rozlíšenie ťažko uveriteľných 108 megapixelov.

Bez ohľadu na kvalitu fotiek, ktoré produkujú, máme ich stále po ruke. Spustenie fotoaparátu v mobilnom telefóne je otázkou niekoľkých sekúnd, tie šikovnejšie majú na túto funkciu dokonca špeciálne vyčlenené tlačidlo. Žiadne otváranie puzdier, skladanie ochrany objektívu, výber správneho objektívu, či nebodaj manuálne nastavovanie. Tento pôžitok už dnes ostáva takmer výhradne v réžii profesionálov, umelcov či nadšencov fotografie, pre ktorých nie sú zabudované filtre alebo schopnosti digitálneho zoomovania mobilných telefónov postačujúce.

Ale aby sme sa zbytočne nezarozprávali, poďme k číslam portálu Statista. V roku 2010 mali digitálne fotoaparáty skutočný raj na zemi. Združenie CIPA s členmi ako Olympus, Canon, Sony, Nikon a ďalší hlásilo celkový predaj 121,5 milióna kusov digitálnych fotoaparátov.

Rok 2013 priniesol dramatický prepad na 62,8 milióna kusov a posledné známe čísla sú z roku 2019, kedy sa členom CIPA podarilo predať už iba 15,2 milióna kusov digitálnych fotoaparátov (viac ako polovicu z toho tvoria fotoaparáty s výmennými objektívmi, ktoré napríklad v roku 2010 patrili do výraznej menšiny). Sme celkom zvedaví, kam sa tento objem dokáže ešte posunúť, keďže vďaka týmto číslam sa predaj fotoaparátov dostal niekde na úroveň z roku 2010.