Úvod Aplikácie, softvér a služby Dnes definitívne končí podpora operačného systému Windows 7

Dnes definitívne končí podpora operačného systému Windows 7

38
Windows 7
Windows 7 bol na trh uvedený v roku 2009.

Od 14. januára Microsoft nebude užívateľom poskytovať už žiadne ďalšie aktualizácie a ani bezpečnostné záplaty pre operačný systém Windows 7. Ten ešte stále využíva približne tretina počítačov s operačným systémom Windows.

Ak sa pozrieme do histórie, tak Windows 7 je operačný systém, ktorý bol Microsoftom vytvorený ako súčasť rodiny operačných systémov Windows NT. Bol predstavený 22. júla 2009 a do prvých počítačov sa dostal koncom októbra toho istého roku.  Stalo sa tak menej ako tri roky po vydaní predchodcu Windows Vista. To bol systém, ktorý Microsoft predstavoval s obrovskou pompou a napokon sa stal jedným z najväčších prepadákov v histórii spoločnosti.

Štandardná podpora pre tento systém skončila už v roku 2015 a predĺžená podpora sa končí práve dnes –  14. januára 2020. Končí aj napriek tomu, že tento systém je ešte stále takmer na tretine počítačov, využívajúcich Windows. Po Windows 10 je bezkonkurenčne najrozšírenejším systémom, pretože ho doteraz využíva mnoho užívateľov, ktorí naň prešli nielen z neúspešnej Visty, ale aj Windows 8, čo je ďalšia nie celkom vydarená verzia Windows. V niektorých krajinách dokonca aj v súčasnosti dosahuje penetrácia tohto systému úroveň 60 percent.

Čítajte viac: Začiatkom roku 2020 prekoná počet zariadení s Windows 10 miliardovú hranicu

Zastavenie podpory pre Windows 7 znamená, že po dnešku už systém nedostane žiadne aktualizácie, vrátane najzákladnejších bezpečnostných. Preto je pre bežných individuálnych užívateľov jednoduchšie a bezpečnejšie prejsť na aktuálny systém Windows 10, netreba to vôbec podceňovať. Pre niektoré spoločnosti s komplikovanou architektúrou a proprietárnymi systémami, optimalizovanými pre Windows 7 to však môže byť mimoriadne komplikované a finančne náročné.  Preto Microsoft ponúka možnosť dokúpiť si podporu na ďalšie roky, to je však prirodzene taktiež pomerne drahá záležitosť. Navyše každý rok bude drahšia a drahšia. Čo to konkrétne znamená? Spoločnosti so zariadeniami so systémom Windows 7 Pro zaplatia 50 dolárov za zariadenie v prvom roku, 100 dolárov za zariadenie v druhom a 200  za zariadenie v treťom.

Firmám a užívateľom, ktorí sa rozhodnú ešte zotrvať na „sedmičkách“, vyjde v ústrety aj Google. Predstavitelia spoločnosti uviedli, že prehliadač Chrome pre Windows 7 budú podporovať ešte aspoň ďalších 18 mesiacov, teda približne do júna budúceho roku.