Úvod História a výročia Dnes oslavuje aj elektrická žiarovka. Má rovných 140 rokov!

Dnes oslavuje aj elektrická žiarovka. Má rovných 140 rokov!

61
Žiarovka je najslávnejším z mnohých vynálezov Thomasa Alvu Edisona.

Americký vedec, podnikateľ a priekopník všestranného využitia elektrickej energie Thomas Alva Edison prvýkrát verejne predstavil svoj najslávnejší vynález 31. decembra 1879. Žiarovka tak dnes oslavuje rovných 140 rokov svojej oficiálnej existencie.

žiarovka
Kým Edison zostrojil svoju prvú komerčnú žiarovku (na obrázku), vyskúšal vyše 6-tisíc rozličných žeraviacich vlákien.

Aby sme hneď v úvode predišli nedorozumeniu. Edison prvýkrát na dlhší čas rozsvietil svoju žiarovku 21. októbra 1879 a onedlho si ju dal aj patentovať. A to aj napriek tomu, že jej skutočným vynálezcom vlastne ani nebol – o tom však neskôr.  Prvá žiarovka vydržala v jeho laboratóriu svietiť približne 13 a pol hodiny. Jej princíp však bol známy už desiatky rokov.

Na prototype ešte popracoval a prvá verejná prezentácia žiarovky sa uskutočnila v mestečku Menlo Park v americkom štáte New Jersey, kde vybudoval vynálezca svoje povestné výskumné laboratórium presne na Silvestra v roku 1879. Práve dnes od tejto prvej verejnej prezentácie uplynulo 140 rokov.

žiarovka
Za vynálezcu žiarovky možno skôr považovať sira Humphryho Davyho. Ten sa však preslávil skôr prvou bezpečnou banskou lampu (na obrázku).

Aj keď sa Edison preslávil najmä žiarovkou, je autorom aj ďalším významných vynálezov – napríklad telegrafu, fonografu a dokonca aj megafónu.

Za skutočného pôvodcu myšlienky elektrického osvetlenia sa považuje Angličan Humphry Davy. Ten s elektrickým oblúkom experimentoval v čase, keď Edison ešte ani nebol na svete. A podarilo sa mu ho dokonca aj dostatočne rozžhaviť. Prvý predchodca dnešných žiaroviek svietil už v roku 1802.

Humphry Davy v ňom však využil veľmi drahú platinu a svetlo tiež nebolo bohvieaké. O dva roky sa Davymu podarilo vytvoriť elektrický oblúk s kúskami uhlíka. V tomto období realizoval elektrický oblúk aj ruský vedec Vasilij Vladimirovič Petrov. Princíp bol teda v čase Edisonovho vynálezu známy už desiatky rokov, on ho však dostatočne zdokonalil a dokázal uviesť do praxe na čo bolo potrebné, aby mala žiarovka dostatočne dlhú životnosť.

Vynálezca, manažér a obchodník

V tomto mu prvenstvo uprieť nemožno – zdokonalili ju tak, že bola naozaj prakticky použiteľná.  Okrem geniálneho konštruktéra bol totiž – na rozdiel od svojich predchodcov – aj výborným manažérom a obchodníkom.

žiarovka
Zo žiarovky sa neskôr vyvíjali ďalšie druhy osvetlenia, ako výbojky, žiarivky, či LED žiarivky, najnovšia aj laserové svetlá.

Edison na to vyvinul enormné úsilie a nemalé investície – 50 000 dolárov na vývoj a 100 000 dolárov na rôzne výpravy do tropických krajín Južnej Ameriky, Japonska a Indie, kde hľadal vhodný druh bambusu, ktorý by bol po zuhoľnatení vhodný do žiarovky. Experimentoval aj s uhlíkom, zuhoľnateným papierom, platinou, irídiom, či báriom. Najviac sa mu ale pozdávalo vlákno z japonskej bavlny.

Čítajte viac: Prvý bankomat v Československu začal fungovať presne pred tridsiatimi rokmi

Prvá Edisonova komerčná žiarovka z roku 1879 mala životnosť 45 hodín. Edison dal vyrobiť niekoľko stoviek takýchto žiaroviek. Z reklamných dôvodov zorganizoval 31. decembra 1879 silvestrovský prezentačný večierok  a pozval naň asi 3000 ľudí.
Do roka sa už vyrábali žiarovky, ktoré vydržali svietiť až 1200 hodín. Neskôr sa Edison snažil vylepšiť životnosť žiarovky zavedením väčšieho počtu paralelne zapojených vlákien. Vyrobil dynamo a ďalšie komponenty na distribúciu elektrického prúdu ku koncovému spotrebiteľovi a rovnako aj nevyhnutný merací systém spotreby elektriny.

Ďalšia etapa vývoja nastala v roku 1908, kedy vzniklo vlákno wolfrámové. Zo žiarovky sa neskôr vyvíjali ďalšie druhy osvetlenia, ako výbojky, žiarivky, či LED žiarivky, najnovšia aj laserové svetlá, používané zatiaľ len v niektorých typoch automobilov. Prvým mestom s elektrickým osvetlením boli na Slovensku Krompachy (1889).