Úvod Gadgety Dobrý heker ovládne čokoľvek. Dokonca aj tak „hlúpu“ vec, akou je bowlingová...

Dobrý heker ovládne čokoľvek. Dokonca aj tak „hlúpu“ vec, akou je bowlingová guľa. Presvedčte sa…

181
Takto vyzerá diaľkovo ovládaná bowlingová guľa. Foto: Mark Rpber/YouTube

Bývalý inžinier z NASA v spolupráci s hekerom a dizajnérom hračiek dokázali dokonale kontrolovať pohyb upravenej bowlingovej gule a nasmerovať ju na dráhe presne tam, kam chceli.

Profíkom v bowlingu sa môžete stať buď tak, že budete roky tvrdo trénovať, alebo tak, že zapojíte mozgové závity a  roky tréningu skrátite na minimum s použitím moderných technológií.

A presne touto cestou sa rozhodli vydať bývalý inžinier z NASA Mark Rober a James Bruton, ktorý kedysi navrhoval hračky a začal ich (a nielen hračky, ale prakticky čokoľvek) vylepšovať tak, že si zakrátko vyslúžil označenie heker. O ich experimente napísal napríklad server Gizmodo.

Títo dvaja páni si zobrali do parády bowlingovú guľu, a podrobili ju dôkladnej pitve na to, aby zistili, že jej hmotnosť je rozložená nepravidelne a ako presne rozložená je. Táto nepravidelnosť umožňuje profesionálnym hráčom bowlingu udeliť občas absolútne nečakanú rotáciu.

Vnútro bowlingovej gule následne vyplnili elektronickým mechanizmom, respektíve jednoduchým gyroskopom, ktorý pomáha udržať balans niektorým elektronickým hračkám. Kyvadlo, ktoré guľa obsahuje, je navyše vybavené pohybovým senzorom, reagujúcim na pohyby tela bowlingového hráča.

Vďaka tomu je guľa v priebehu svojho pohybu po dráhe schopná výrazne a opakovane meniť smer na tú stranu, kam sa hráč nakláňa. Pozriete si to na videu, v ktorom autori presne popisujú, ako guľu vytvorili. Stojí to skutočne za to:

Samozrejme, takáto bowlingová guľa je len experimentálna. Nemá predpísanú hmotnosť a Mark Rober a James Bruton ju nevyvíjali s cieľom podvádzať na bowlingových súťažiach. Ich cieľ bol oveľa prozaickejší. Jednoducho sa bavili a pochybovačom chceli dokázať, že „heknúť“ možno skutočne čokoľvek.

A to sa im aj podarilo. Veď málokto by pred pozretím si týchto videí odpovedal kladne na otázku, či môže heker ovládnuť aj tak „hlúpu“ a jednoduchú vec, akou bowlingová guľa určite je…