Úvod Internetová bezpečnosť ESET odhalil cielené útoky prostredníctvom siete LinkedIn

ESET odhalil cielené útoky prostredníctvom siete LinkedIn

113
ESET

Výskumníci bezpečnostnej spoločnosti ESET odhalili cielené kybernetické útoky zamerané na letecké a vojenské firmy pôsobiace v Európe a na Blízkom Východe. Útočníci na ne využili spearphishing cez známy pracovný portál LinkedIn a na mieru šitý škodlivý kód. Útok, ktorý ESET výskumníci nazvali Operácia In(ter)ception, prebiehal od septembra do decembra 2019.

Analyzovaný útok sa začal správou zaslanou cez LinkedIn. Tá obsahovala uveriteľnú pracovnú ponuku, ktorá vyzerala, že pochádza od známej firmy pôsobiacou v relevantnom sektore. Profil bol však falošný a správy v tejto komunikácii škodlivé.

Správy boli zaslané priamo cez LinkedIn alebo cez e-mail obsahujúci link na OneDrive. Pre potreby druhého scenára útočníci vytvorili e-mailové účty korešpondujúce s ich falošnými LinkedIn osobami. Keď adresát otvoril súbor, zobrazil sa zdanlivo nevinný PDF dokument s informáciami o finančnom ohodnotení ponúkanej falošnej pracovnej pozície. Zároveň sa do počítača obete stiahol škodlivý kód. Overovacie mechanizmy LinkedInu nemohli pri takto posielanom súbore zasiahnuť, keďže bol útočníkmi zašifrovaný a zaheslovaný. Heslo na otvorenie samozrejme obeti poslali tiež.

Medzi nástrojmi, ktoré útočníci využili, bol aj na mieru vytvorený viacstupňový škodlivý kód, ktorý sa často vydával za legitímny softvér a upravené verzie open-source nástrojov. Za účelom uskutočnenia viacerých škodlivých úkonov zneužívali útočníci predinštalované Windows nástroje nachádzajúce sa na počítači obete.

Na základe názvov pracovných pozícií pôvodných cieľov to vyzerá, že útočníci sa zamerali na technické a obchodné informácie. Ukradnuté informácie zasielali z infikovaného systému do Dropboxu. Analýza malvéru však neprezradila, o ktoré typy súborov mali útočníci presne záujem. Rekonštrukciu tohto prípadu komplikoval aj fakt, že útočníci za sebou zamietli stopy – z infikovaných zariadení odstránili súbory a škodlivý kód, ktorý do nich dostali. Zmazali taktiež falošné LinkedIn profily, ktoré na útok využili.

V jednom prípade výskumníci objavili dôkaz, že útočníci sa po získaní prístupu k firemným e-mailom obete snažili vytiahnuť peniaze od inej spoločnosti. V korešpondencii našli nedoriešenú komunikáciu ohľadom nezaplatenej faktúry. Tejto osobe sa teda ozvali z podobnej e-mailovej adresy so žiadosťou o jej uhradenie, samozrejme s odlišným číslom účtu, na ktorý mala byť suma prevedená. Táto firma však kontaktovala obeť na priamo, tá vytušila, že niečo nie je v poriadku a nahlásila komunikáciu ako bezpečnostný incident.

Viac informácií o tomto útoku nájdete v dokumente Operation In(ter)ception: Targeted Attacks Against European Aerospace and Military Companies.

Zdroj: TS ESET