Úvod Aplikácie, softvér a služby Európska komisia: Nepoužívajte WhatsApp, ale komunikujte cez Signal!

Európska komisia: Nepoužívajte WhatsApp, ale komunikujte cez Signal!

578
Signal
Aplikácia Signal

Európska komisia zvyšuje svoju kybernetickú bezpečnosť tým, že svojim zamestnancom odporučila, aby v komunikácii nahradili WhatsApp aplikáciou Signal. Chcete vedieť prečo?

Výkonný orgán EÚ, Európska komisia, nedávno vydal internú smernicu, v  ktorej odporúča všetkým svojim zamestnancom, aby komunikáciu cez WhatsApp nahradili komunikáciou cez aplikáciu Signal s end-to-end šifrovaním. To však využíva aj WhatsApp.

Podľa serveru Politico sa táto informácia sa začiatkom mesiaca objavila v internej komunikácii s tým, že Signal „bol vybraný ako odporúčaná aplikácia pre verejnú komunikáciu cez instant messaging“.

Experti toto odporúčanie prevažne vítajú. Aký je teda rozdiel v bezpečnosti medzi WhatsApp a Signalom? Obe sú bezplatné a obe využívajú end-to-end šifrovanie, dokonca s rovnakým protokolom. Tento typ šifrovania zabezpečuje, že dáta sú čitateľné len pre odosielateľa a adresáta, nikde „cestou“ nemôžu byť dešifrované a prečítať ich de facto nemôžu ani samotní tvorcovia aplikácie.

Signal
Aplikácia Signal je bezplatná a dostupná pre iOS aj Android.

Signal nie je žiadnou novinkou, experti na ňom pracovali od roku 2010 a prvýkrát sa objaviil v obchod s aplikáciami pre Android a aj iOS o štyri roky neskôr.  Už od začiatku bola vyvíjaná s cieľom zaistiť čo najbezpečnejšiu komunikáciu, šifrovanie end-to-end s extra bezpečným algoritmom je využité pri správach, skupinovej konverzácii aj prenášaných súboroch, je možné si v aplikácii nastaviť aj“miznúce“ správy, podporuje aj videohovory. Postupne si táto aplikácia získala povesť jedného z najbezpečnejších klientov v oblasti zasielania správ v súčasnosti, preferuje ju napríklad aj známy americký whistleblower Edward Snowden a využíva ju mnoho ľudí, pracujúcich s citlivými dátami.

Overená praxou

Signal, ktorý vyvinula nadácia Signal Foundation (predtým Open Whisper Systems), používa ako základ svojej bezpečnosti kryptografický protokol známy ako Signal Protocol. Je to protokol s otvoreným zdrojovým kódom, takže experti si môžu detailne pozrieť jeho architektúru.

Čítajte viac: Facebook mení logo. Vraj chce, aby ľudia vedeli, že mu patrí Instagram aj WhatsApp

A to je základný rozdiel oproti WhatsApp. Tá je v prvom rade vytvorená ako zábavná četovacia platforma so všetkými nadstavbami, ktoré ju robia „zábavnou“, ako sú známe nálepky (stickers) a podobne… Práve  táto nadstavba však znižuje jej bezpečnosť a dôležitý je aj fakt, že s výnimkou šifrovacieho protokolu je kompletne uzavretá, takže experti sa nemôžu detailnejšie pozrieť na to, čo všetko sa skutočne skrýva „pod jej kapotou“. A to je pri aplikácii, ktorú sa snaží v čoraz väčšej mierne pod seba integrovať Facebook trochu problém.