Úvod Mobily Európska únia chce zjednotiť koncovky nabíjačiek, je to ale hlúposť

Európska únia chce zjednotiť koncovky nabíjačiek, je to ale hlúposť

112
USB-C
Európskym poslancom sa nepáči, že používame príliš mnoho koncoviek pre nabíjačky. Foto: Steve Johnson, Pexels

Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali Európsku komisiu, aby do šiestich mesiacov prijala legislatívu, ktorou sa zjednotia koncovky na nabíjačkách pre všetky mobilné elektronické zariadenia v celej Európskej únii. Preferované je USB-C.

Uznesenie, za ktoré hlasovalo 582 poslancov a 40 bolo proti, vyzvalo Európsku komisiu, aby zverejnila hodnotenie vplyvu zavedenia spoločnej nabíjačky s cieľom navrhnúť povinné ustanovenia pre krajiny EÚ. Parlament ako hlavný argument na zmenu legislatívy uviedol spotrebiteľské a environmentálne problémy vyplývajúce z veľkého množstva typov nabíjačiek na európskom trhu. Ideálne by bolo, ak by všetky disponovali koncovkou typu USB-C.

Podľa údajov EP európski spotrebitelia sa v súčasnosti musia pre nabíjanie mobilov, notebookov, elektronických čítačiek a podobných zariadení rozhodovať medzi troma hlavnými typmi nabíjačiek: lightning od Apple, micro-USB alebo USB-C. Škála používaných nabíjačiek sa výrazne zjednodušila od roku 2009, keď boli k mobilným telefónom dodávané desiatky rôznych typov nabíjačiek, čo viedlo k hromadeniu elektronického odpadu.

USB-C
USB-C by malo byť v Európe štandardizovanou koncovkou. Foto: Ilja Plechanov

Jedným z argumentov je, že na svete aj tak ročne vzniká 50 miliónov ton elektronického odpadu, takmer štvrtina z toho v krajinách EÚ, aj preto sú potrebné prísnejšie opatrenia v tejto oblasti.

Európska komisia sa tejto iniciatíve EP nebráni a pripravuje sa vyhodnotiť situáciu, aký dosah by malo na výrobcov zavedenie iba jedného typu nabíjačky, zrejme predloží príslušný návrh zákona už tento rok.

Ako vyliať s vaničkou aj dieťa

Samotný nápad zjednotiť koncovky nabíjačiek nie je vôbec zlý, je dokonca praktický a racionálne odôvodniteľný. V žiadnom prípade sa však z neho nesmie stať politická agenda, zneužívaná na vylepšovanie imidžu europolitikov, ktorí sa – okrem marginálnych problémov, nedokážu v súčasnosti dohodnúť takmer na ničom.

Ak napríklad po USB-C príde efektívnejší spôsob zapojenia nabíjačiek, tak sa v Európe nezavedie do praxe len preto, lebo mesiace až roky budeme čakať na to, kým európski poslanci dospejú k tomu, že je potrebné prijatý zákon novelizovať a povoliť novú technológiu? Politici môžu a – a mali by – vyvíjať tlak na to, aby asociácie výrobcov prijali efektívnejšie riešenie, na ktorom sa zhodnú.

Čítajte viac:

TEST Meizu BAR01: Urobte si jednoducho zo svojich slúchadiel či reproduktorov bezdrôtové

Snaha politikov o zrušenie roamingu alebo zjednotenie ceny dát je v poriadku, pretože nijako nesúvisí s vývojom technológií. Či už svoje dáta minieme cez 4G alebo 5G sieť je jedno, dôležité je, že v celej EÚ budú stáť rovnako. Európski politici by ale určite nemali legislatívne konzervovať využívanie nejakej technológie, pretože tým bránia rozvoju iných technológií, ktoré môžu byť v konečnom dôsledku efektívnejšie.

Technologický pokrok ide vlastnou cestou, politici by sa ho nemali snažiť regulovať viac, ako je naozaj nevyhnutné. A nikto nespochybňuje, že v niektorých prípadoch to naozaj do určitej miery treba, napríklad pri experimentovaní s ľudským genómom. O zvyšok sa ale už postará niečo, čomu sa zvykne vravieť neviditeľná ruka trhu.