Úvod Quanta SMART Experimentálna liečba TULSA: Ultrazvuk dokázal potlačiť rakovinu prostaty až v 80 percentách...

Experimentálna liečba TULSA: Ultrazvuk dokázal potlačiť rakovinu prostaty až v 80 percentách prípadov

68
TULSA
TULSA - nový účinný spôsob liečby rakoviny prostaty.

Nová účinná technika na liečbu rakoviny prostaty, ktorá sa pri nej používa, je len minimálne invazívna a nazýva sa transuretrálna ultrazvuková ablácia s využitím MRI (TULSA).  Vyvíja sa už niekoľko rokov a v Európe je schválená na klinické použitie

Aktuálna liečba rakoviny prostaty vyžaduje rádioterapiu a častokrát chirurgický zákrok.  Pri liečbe sa pacienti môžu stretnúť s mnohými nežiaducimi sprievodnými znakmi. Patria k nim napríklad impotencia a ťažkosti, postihujúce močový trakt, vrátane inkontinencie. Vedci však pracujú na novej metóde, známej pod skratkou TULSA, využívajúcej magnetickú rezonanciu a ultrazvuk. Tá minimalizuje nutnosť invazívnych zákrokov a dokáže potlačiť túto nebezpečnú formu rakoviny až v 80 percentách prípadov.  To je záver štúdie, prebiehajúcej jeden rok. Informoval o nej napríklad magazín New Atlas a odborný článok, respektíve abstrakt, nájdete na webe americkej Rádiologickej spoločnosti (RSNA).

TULSA
TULSA – schéma fungovania Zdroj: RSNA

Nová technika, ktorá sa pri nej používa, sa nazýva transuretrálna ultrazvuková ablácia s využitím MRI (TULSA) a vyvíja sa už niekoľko rokov. Minimálne invazívna technológia zahŕňa zásuvný modul, ktorá sa do prostaty zavádza cez močovú trubicu.  Následne vyžaruje presne kontrolované zvukové vlny, ktoré teplom ničia rakovinové ložisko, pričom jeho zdravé, rakovinou nepostihnuté okolie zostáva nepoškodené.

Ultrazvukové vlny sú smerované z desiatich vyžarovacích miest, umiestnených pozdĺž celého modulu tak, aby ich bolo možné presne cieliť na ktorúkoľvek časť prostaty.  Presný algoritmus určuje odkiaľ sa majú vlny vyžarovať, aký majú mať presný tvar, smer a intenzitu. Preto celý zákrok prebieha v skeneri pre magnetickú rezonanciu, umožňujúcom lekárovi celý proces v reálnom čase sledovať a korigovať.

Nádejné výsledky

Vedecký kolektív pod vedením profesora rádiológie a urológie Stevena S. Ramana overovali efektivitu liečby prostredníctvom TULSA v štúdii zahŕňajúcej 115 mužov s karcinómom prostaty s nízkym alebo stredným rizikom, ktorý bol obmedzený na žľazu. Ošetrenie TULSA bolo podávané celej žľaze v priemere 51 minút. Video ukazuje reálny proces liečby:

Rakovina bola úplne eliminovaná u 80 percent pacientov rok po liečbe prostredníctvom TULSA. Šesťdesiatpäť percent pri biopsii nevykazovalo žiadne známky jej pretrvávania, výskyt prostaticky špecifického antigénu, čo je  kľúčový biomarker rakoviny prostaty, bol zredukovaný v priemere o 95 percent.

Čítajte viac:

Môžu elektronické cigarety spôsobiť užívateľom smrť? Prvé príčiny série úmrtí v USA vedci odhalili

Počas liečby sa u pacientov neprejavili žiadne črevné komplikácie a iba v minimálnej miere impotencia a inkontinencia.  Uvedená technika sa môže použiť na liečenie iných benígnych stavov, ako je zväčšenie prostaty. V priemere sa objem prostaty medzi študovanými subjektmi znížil z 39 kubických centimetrov pred liečbou na 3,8 kubického centimetra po nej.

Vedci teraz pracujú na ďalších štúdiách, spresňujúcich a  potvrdzujúcich uvedené výsledky. TULSA je už schválená na klinické použitie v Európe a od FDA získala predbežné povolenie aj pre uvedenie v USA.