Úvod Počítače Extrém: Nový Mac Pro v najsilnejšej konfigurácii stojí toľko, ako Mercedes triedy...

Extrém: Nový Mac Pro v najsilnejšej konfigurácii stojí toľko, ako Mercedes triedy E

275
Mac Pro
Nový Mac Pro môže stáť v najsilnejšej konfigurácii vyše 50-tisíc eur.

Dali by ste za stolový počítač vyše 50-tisíc eur? Toľko totiž pýta spoločnosť Apple za nový Mac Pro v top prevedení. A aby sme nezabudli – cena je bez monitoru.

Mac Pro nikdy nebol lacný počítač a aj ten najnovší má štartovaciu cenovku nastavenú niekde na hranici šesť tisíc dolárov. Je však maximálne konfigurovateľný a keď sa s konfiguráciou začnete hrať, neprestanete sa diviť. A pri maximálnej konfigurácii minimálne zdvihnete obočie – objaví sa vám totiž cenovka 52 599 dolárov. Fakt – nie je to preklep.

Mac Pro
Nový Mac Pro – v top konfigurácii bude dostupný koncom januára.

Ak sa vám to nechce veriť , rozmeňme si cenu na drobné tak, ako to urobil napríklad aj server Edgadget. 28-jadrový procesor Intel Xeon W s výkonom 2,5 GHz prispeje ku konečnej cene 7 000 dolármi, upgrade na 4 TB úložného priestoru vás vyjde len  1 400 dolárov. (bude možný aj upgrade na  8TB SSD, ale neskôr.) Ak chcete naozaj silnú graiku, znamená to dve karty Radeon Pro Vega II Duo, každá s 32 GB pamäte RAM. K cene sa tak pridá ďalších 10 800 dolárov.

Mac Pro
Takto vyzerá konfigurátor.

Čítajte viac: iPhone 11 Pro Max stojí vyše 1 200 eur. Pozrite sa, aká je jeho skutočná výrobná cena

A teraz ideme navyšovať operačnú pamäť RAM – tam totiž začína skutočný rock & roll. Navyšujeme, navyšuje až na neuveriteľných 1,5 TB. To je dvanásť 128 GB modulov pamäte DDR4 EEC. Za ne zaplatíte 25-tisíc dolárov. A nezabudnime akcelerátor Afterburner za dve tisícky a kolieska pod skrinku za 4 stovky.