Úvod PR správy Faktory, ktoré ovplyvňujú spotrebu energie práčky a môžu vám pomôcť ušetriť

Faktory, ktoré ovplyvňujú spotrebu energie práčky a môžu vám pomôcť ušetriť

291

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko času vám ušetrí a ako výrazne uľahčuje život vaša práčka? V mnohých domácnostiach je to nenahraditeľný pomocník. Avšak, jeho práca niečo stojí a v dnešných časoch obmedzenej a drahej elektrickej energie to platí dvojnásobne. Aj pri jej používaní sa ale dá veľmi jednoducho ušetriť.

Spotreba energie práčky závisí vo veľkej miere od jej formátu – či ide o polo alebo plne automatickú práčku s horným alebo s predným plnením. Odborníci tvrdia, že práčky plnené zhora spotrebujú v porovnaní s predu plnenými práčkami menej energie, ale viac vody. Existujú však aj ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú spotrebu energie tohto zariadenia.

Pozrime sa na ne, a možno sa naučíme s ich pomocou šetriť pri praní nielen čas, ale aj peniaze.

Faktory, ktoré ovplyvňujú spotrebu energie práčky

Spotreba energie práčky závisí od teploty, rýchlosti odstreďovania a ďalších faktorov, ktoré si môžete nastaviť na ovládacom paneli.

Teplota

Ako už bolo spomenuté, práčky s predným plnením spotrebujú viac energie ako práčky s horným plnením. Dôvodom je vykurovacie teleso, ktoré je hlavným zdrojom energie.

Ak sa pozriete na energiu, ktorú spotrebuje čelný nakladač, keď perie s plnou náplňou pri 30 stupňoch Celzia a 90 stupňoch Celzia, zistíte, že ten spotrebuje o 1026 % viac energie. To je ovplyvnené nielen teplotou, ale aj dobou prania. Všimnete si, že umývacie programy pri nižších teplotách sú kratšie, kým pri vyššej sú intenzívnejšie, prepracovanejšie a časovo náročnejšie.

Za vyššou spotrebou energie v tomto prípade však môže byť aj znehodnotené a poškodené ohrievacie teleso, ktoré stačí jednoducho vymeniť a nekupovať hneď novú práčku.

Náhradné ohrievacie teleso Bosch je oveľa lacnejšie ako nový model zariadenia a s pomocou šikovného odborníka sa postará, aby vám práčka nielen dobre prala, ale aj správne vyhrievala teplotu vody pri praní.

Rýchlosť otáčania bubna

Rýchlosť odstreďovania je ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje spotrebu energie. Čím vyššia rýchlosť, tým vyššia spotreba energie.

Všimnite si, že plne automatické horné plnenie má vo všeobecnosti maximálnu rýchlosť odstreďovania okolo 800 otáčok za minútu, zatiaľ čo práčky s predným plnením majú 1 000 – 1 400 otáčok za minútu.

Ak je teda leto alebo sa neponáhľate so sušením oblečenia, môžete znížiť otáčky, aby ste znížili spotrebu energie práčky.

Trvanie pracieho cyklu

Práčky s predným plnením majú umývacie programy, ktoré trvajú od 15 minút do približne 3 hodín. Práčky s horným plnením majú vo väčšine prípadov kratšiu dobu prania, menej ako hodinu. To tiež ovplyvňuje spotrebu energie.

Modely práčky Bosch dokonca prichádzajú s rýchlosťou Perfect, možnosťou, s ktorou môžete skrátiť dobu prania až o polovicu. A aj keby vám náhodou niektorá súčiastka časom vypovedala, môžete si nové náhradné diely Bosch kúpiť online.

Zvrchu plnené práčky majú preto v spotrebe energie väčšiu výhodu. Problémom však ostáva priestor na otváranie dvierok, na ktoré nie je v malých kúpeľniach dnešných moderných domácností príliš veľa miesta. Je však na vás, ako sa rozhodnete.

Znížiť spotrebu akejkoľvek práčky je možné aj praním bez predpierania, odstreďovania, zníženia teploty vody a lepšej údržby práčky. Stačí to len vyskúšať.

Zdroj obrázka: Pixel-Shot/Shutterstock.com