Úvod Ostatné Fekálny experiment: Vedci vymysleli toaletu, ktorá takmer vôbec nepotrebuje vodu a dôkladne...

Fekálny experiment: Vedci vymysleli toaletu, ktorá takmer vôbec nepotrebuje vodu a dôkladne ju otestovali

198
Špeciálny povrch umožňuje znížiť spotrebu vody až o 90 percent.

Vedci vyvinuli novú metódu, pri ktorej toaleta potrebuje len minimum vody a aj napriek tomu zostáva aj po veľkej potrebe dokonale hygienicky čistá. Má totiž ultraklzký povrch, po ktorom sa fekálie šmýkajú bez toho, aby na ňom zanechávali stopy.

Za vylepšením toaliet, vďaka ktorému možno znížiť spotrebu vody až o 90 percent stojí objav Tak-Sing Wonga, ktorý na ňom pracoval štyri roky. Informoval o ňom magazín Nature Sustainability.

Oslovili ho totiž výskumníci z Cranfield University, ktorí pracovali na projekte toaliet pre rozvojové krajiny, potýkajúce sa s nedostatkom vody. Wong je totiž jedným zo špičkových svetových odborníkov na ultraklzké a superhladké povrchy. Preto začali pracovať na niečom, čo pracovne nazvali LESS, teda liquid entrenched smooth surface. To môžeme voľne preložiť ako hladký povrch s tekutou vrstvou.

Schéma testovania rôznych povrchov. Screenshot: Nature Sustainability

Základom povrchu LESS je vrstva z nanovlákien.  Tie vytvárajú hladký povrch vďaka špeciálnemu silikónovému oleju, ktorý sa s nimi spojí. Vedci viskozitu povrchu začali najprv testovať pomocou umelých fekálií. Tie z výšky približne 40 centimetrov spúšťali na dosku s ultraklzkou vrstvou, naklonenú pod 45-stupňovým uhlom. Fekálie mali rôznu farbu, aby presne dokázali určiť, koľko vod treba, aby doska, na ktorú padali, zostala úplne čistá. Zistili, že spotreba vody klesla o 90 percent oproti doske bez ultraklzkého povrchu.

Experimet však pokračoval ďalej a k slovu prišli skutočné fekálie. Tie umiestnili na horizontálne položené platne s rôznymi typmi povrchov. Okrem vrstvy LESS použili keramický, silikónový a teflonový povrch – teda všetky, vyznačujúce sa dobrou viskozitou.  Následne platne otočili do vertikálnej polohy a sledovali, ako rýchlo a čisto fekálie skĺznu dolu.  Ako to dopadlo, ilustruje nasledujúci vudeo, ktoré je súčasťou materiálu, publikovaného v Nature Sustainability:

Ukázal sa však aj jeden problém – ultraklzký povrch má životnosť až 500 spláchnutí, potom ho treba obnoviť. To je však minútová záležitosť. Má však problém s močom, ktorý ho narúša tak, že ho bolo potrebné obnoviť už po 50 použitiach.

Ak sa podarí zvýšiť životnosť vrstvy LESS, nasadeniu tohto vynálezu do praxe nebude brániť nič. Wong mu v každom prípade verí natoľko, že si už založil firmu, ktorá ho chce uviesť do predaja.