Úvod Počítače Fractal Design Era je počítačová skrinka pre dospelých

Fractal Design Era je počítačová skrinka pre dospelých

23

V poslednom čase nastáva čosi ako obroda malých kompaktných počítačov. Viete si kúpiť úsporný, no výkonný procesor, krátku grafickú kartu, ktorá zvládne aj náročnejšie hry, akurát s ITX doskami je to o čosi horšie, no stále sa dá dobre vybrať. Ani výber malých ITX skriniek nie je najširší a preto sa vždy tešíme, ak niektorý z výrobcov zaradí do ponuky nejakú novinku. Fractal Design Era to skúsi aj na našom trhu. A my už na teraz vieme, že bude úspešná.

Nie je to len náš názor, recenzenti, ktorí mali k dispozícii na testovanie predprodukčné vzorky privítali Fractal Design Era ako príjemné osvieženie aktuálnej ponuky na trhu. Konečne niečo elegantné, nevtieravé, hodnotne pôsobiace a dizajnovo jednoduché. Žiadne RGB ventilátory, šialené podsvietenie, pretvarované predné kryty. Len jednoduchý čistý dizajn.

Fractal Design Era je unikátnym zjavom, skrinkou, ktorá vás nebude obmedzovať. Poskladať si v nej môžete vcelku výkonný herný počítač, efektívnu pracovnú stanicu ale aj tichý domáci počítač. Vybrať si môžete z piatich farebných prevedení, kobaltovo modrá, zlatá a čierna verzia má horný panel z temperovaného skla. Titánovo šedé prevedenie má horný kryt z orechového dreva, strieborná verzia zasa z dubového dreva.

Skrinka s rozmermi len 325×166×310 milimetrov má výborne vyriešený vnútorný priestor, takže sa do nej vmestia aj výkonné komponenty. Jej tajomstvom je posuvná konštrukcia pre inštaláciu napájacieho zdroja. Ten môže byť klasického ATX formátu, viac miesta však získate použitím SFX zdroja. Samozrejme, je nutné použiť zdroj s modulárnou kabelážou.

Menší zdroj vytvorí viac priestoru pre grafickú kartu, Era je kompatibilná s modelmi s dĺžkou až 295 mm. Maximálna výška chladiča je 120 mm, v prípade, že budete inštalovať 3,5“ pevný disk (jeho pozícia sa nachádza nad základnou doskou), je výška chladiča obmedzená na maximálne 70 mm. Odporúčame preto siahnuť po vodnom komplete, do skrinky sa vmestí jeden 240 mm radiátor, alebo dva 120 mm radiátory. Vodou tak môžete teoreticky chladiť procesor aj grafickú kartu na samostatných okruhoch.

Dobré chladenie aj vzduchom

Nasávanie vzduchu je realizované podtlakom zo spodnej časti skrinky, o odvod ohriateho vzduchu zo skrinky sa postará 80 mm ventilátor SSR3 z domácej dielne výrobcu. Ak by podtlak nestačil, do spodnej časti skrinky sa vmestia dva 140 mm ventilátory, budete však musieť hľadať grafickú kartu s jednoslotovým chladičom. Kancelárskym mašinkám bude stačiť aj tá, ktorá je integrovaná v procesore. Pre zvýšenie prietoku vzduchu je možné vymeniť horný panel za riedku oceľovú mriežku.

Vzhľadom na variabilitu vnútorného priestoru sa rôznia aj možnosti inštalácie pevných diskov v kombinácii s použitým formátom zdroja. S SFX zdrojom môžete siahnuť po dvoch 3,5“ HDD alebo kombinácii jedného HDD a dvoch 2,5“ SSD alebo štyroch SSD. S ATX zdrojom sa možnosti zúžia na 1 HDD a dva SSD. V portovej výbave nechýba dvojica USB 3.0 portov ale ani  USB 3.1 Gen 2 Type-C port a kombinovaný 3,5 mm konektor pre pripojenie headsetu.

Fractal Design už nájdete aj v slovenských eshopoch a čo sa týka ceny, budete sa musieť poriadne udrieť po kešeni. Malá skrinka sa spolieha na precízne vyhotovenie a unikátny dizajn, za ktorý si Fractal Design nechá dobre zaplatiť. Ak sa do Era zamilujete, bude vás to stáť necelých 200 EUR.