Úvod Ostatné Futurelight: Nový odolný a maximálne priedušný technomateriál chce zosadiť z trónu Gore-tex!

Futurelight: Nový odolný a maximálne priedušný technomateriál chce zosadiť z trónu Gore-tex!

1033
Futurelight vyvinula spoločnosť North Face a mal by byť odolnejší a priedušnejší ako Gore-tex.

Futurelight, ktorý vyvinula spoločnosť North Face, by mal mať pri rovnako extrémnej vodeoodolnosti ako Gore-tex až dvojnásobne lepšiu priedušnosť a nosiť sa komfortnejšie.

Výhody materiálu Futurelight možno zhrnúť veľmi jednoducho. Je tvorený z vlákien, upravených nanotechnológiou tak, že podľa výrobcu majú dvojnásobne väčšiu priedušnosť pri rovnakej vodeodolnosti a trvanlivosti, akú má dnes Gore-tex.

Vlákna, upravené nanotechnológiou sú vrstvené tak, že zabraňujú prenikaniu molekúl vody cez povrch dnu, pritom však smerom von bez problému prepúšťajú vzduch tak účinne, že nehrozí prehriatie organizmu ani pri naozaj fyzicky náročných športoch. Materiál už nie je koncept, od októbra sú v predaji prvé bundy, nohavice, rukavice a dokonca aj stany.

Na vytvorenie nového materiálu Futurelight vyvinula spoločnosť North Face nový výrobný proces, ktorý nazýva nanospinning. Pri ňom sa vlákna tlakom extrudujú a následne vrstvia do ultratenkej štruktúry, podobnej bavlnenej tkanine.

Tento proces vedie k vytvoreniu poréznej štruktúry s nanometrovými medzerami, ktoré umožňujú molekulám vzduchu prenikať do materiálu, zatiaľ čo voda zostáva na jeho povrchu. Takáto nanovrstva sa pritom môže aplikovať nielen na bundy, ale aj na mnoho iných typov oblečenia a urobí ich tak úplne nepremokavými bez akéhokoľvek negatívneho vplyvu na ich hmotnosť a priedušnosť.

Takáto bunda s technológiou Futurelight vás vyjde približne 750 eur. Foto: North Face

Nejde pritom iba o nejaký koncept, pri ktorom bude roky trvať, než sa výrobky z neho dostanú do predaja. Materiál bol oficiálne uvedený 1. októbra, výrobky z neho sa už predávajú a na webe sa objavili aj prvé testy. Nájdete ich napríklad na webe Lonely Planet alebo Gizmodo.

Prvé skúsenosti

A reakcie testerov sú zatiaľ výrazne pozitívne. Futurelight je naozaj výrazne priedušnejší, než gore-tex, pri zachované rovnako extrémnej vodeodolnosti. A v súvislosti s ním je oceňovaná aj ďalšia vec.

Dámske outdoorové nohavice z Futurelight.

Bundy, na ktorých je použitý nepôsobia  – a ani sa v nich necítite – akoby ste na sebe mali pršiplášť. Práve naopak – sú pri pohybe výrazne tichšie než Gore-texové a pocitovo majú blízko ku klasickým, bavlneným bundám, aj keď sa v nich prirodzene z hľadiska zvuku rovnako ticho pohybovať nebudete.  Navyše majú aj pri relatívne malej hrúbke výrazne nadštandardné termoizolačné vlastnosti.

Čítajte viac:

Nezničiteľné zápalky: Zapálite ich v silnom vetre, môžu byť vlhké a horia dokonca aj pod vodou!

Či Futureligt dokáže skutočne zosadiť z trónu dominujúci Gore-tex sa ukáže v budúcnosti. Jeden dôležitý parameter sa totiž zatiaľ nepodarilo otestovať. Je ním trvácnosť. Futurelight je na trhu zatiaľ iba veľmi krátko na to, aby o nej bolo možné vynášať nejaké zmysluplné súdy.

Pritom tento parameter bude mimoriadne dôležitý, pretože pri prvých produktoch spoločnosť North Face nasadila skutočne prémiové ceny. Zimné bundy sa pohybujú niekde medzi 500 až 800 eurami.  North Face už z tohto materiálu ponúka dokonca aj sukňu, rukavice alebo stany. Produkty sú už dostupné aj v Európe, nájdete ich napríklad na webe North Face.