Úvod Aplikácie, softvér a služby Google Earth už konečne nie je len výsadou Chromu

Google Earth už konečne nie je len výsadou Chromu

80
Google Earth
Google Earth už funguje aj na konkurenčných prehliadačoch.

Spoločnosť Google uvoľnila webovú verziu populárnej služby Google Earth pre ďalšie prehliadače, nechýba medzi nimi Firefox, Opera ani Edge

Služba Google Earth, vďaka ktorej si Zem možno detailne prehliadať aj v 3D na základe satelitného snímkovania funguje už takmer 20 rokov, no až teraz ju spoločnosť uvoľnila v desktopovej verzii pre najpoužívanejšie konkurenčné prehliadače. Google Earth pokrýva takmer 98 percent zemského povrchu a takmer 16 miliónov kilometrov ciest.

Google Earth vo Firefoxe na Macu.

Možno niekomu napadne, prečo vlastne o tejto službe píšeme, keď veľmi podobné funkciu majú Google Mapy, bez problému fungujúce takmer všade. Na rozdiel od Máp táto služba pracuje s 3D zobrazením stále, nielen pri maximálnom priblížení. V službe navyše možno vypnúť akékoľvek vrstvy s popiskami a hranicami a naopak, zapnúť vrstvi mrakov tak, ako sa pohybovala v priebehu posledných 24 hodín, navyše Google Earth má naozaj dobre prepracovaného sprievodcu, pomocou  ktorého možno objavovať tie najkrajšie miesta našej planéty.

Pravdou je, že využitiu tejto služby v konkurenčných prehliadačoch nebránilo nič, s výnimkou potreby implementovať do nich otvorené štandardy, umožňujúce detailné zobrazenie Zemegule. Do toho sa ale nikomu nechcelo.

Preto sa v spoločnosti Google rozhodli celú službu prepísať do štandardu WebAssembly, ktorý je podporovaný konzorciom World Wide Web a preto ho ostatné prehliadače nemali problém akceptovať.

Čítajte viac: Už aj Téryho a Zbojnícka chata: Mapy Google oslavujú 15. výročie

Samotný prepis trval takmer dva roky, jediným „problematickým“ prehliadačom z tých najrozšírenejších tak zostáva Safari, využívané na strojoch od Apple, ktorý aktuálne nepodporuje štandard, nutný pre vykresľovanie náročnej 3D grafiky. Ak si službu chcete vyskúšať v beta verzii na inom prehliadači než Chrome, môže tak spraviť prostredníctvom tohto odkazu.