Úvod Ekonomika a akvizície Google postaví v Poľsku datacentrum za dve miliardy

Google postaví v Poľsku datacentrum za dve miliardy

311
Datacentrum
Foto: Google

Ide v poradí už o druhú veľkú investíciu do cloudovej infraštruktúry u našich severných susedov. Miliardovú investíciu už skôr oznámil v Poľsku Microsoft. v rámci nej bude stavať aj datacentrum.

Americká spoločnosť Google plánuje investovať až 2 miliardy dolárov do nového dátového centra v Poľsku. „ Datacentrum, teda Google Cloud vo Varšave je najväčšou investíciou do tohto typu infraštruktúry v Poľsku,“ povedala Magdalena Dziewgucová, riaditeľka podnikového rozvoja spoločnosti Google Cloud v Poľsku, pre denník Puls Biznesu.

Aj keď nepovedala konkrétnu sumu, Puls Biznesu uviedol, že investícia sa bude pohybovať v rozmedzí 1,5 až 2 miliardy USD (1,32 až 1,77 miliardy eur). Dziewgucová povedala, že centrum začne fungovať začiatkom budúceho roka. „Je to súčasť rozšírenia výpočtovej a telekomunikačnej infraštruktúry v Európe, ktorá od roku 2007 stála viac ako 15 miliárd eur,“ napísal Puls Biznesu.

Čítajte viac: Synology predstavuje DiskStation DS420j, vytvorte si vlastný domáci cloud

Aj Microsoft v máji oznámil, že investuje 1 miliardu USD v Poľsku do rozšírenia svojich operácií vrátane vytvorenia nového regionálneho dátového centra pre cloud computing. Obe investície prichádzajú v rozhodujúcom čase pre poľského hospodárstvo, ktoré pre opatrenia spojené s pandémiou nového koronavírusu čelí prvej recesii od kolapsu komunizmu pred tromi desaťročiami.

Google a Microsoft patria medzi globálnych lídrov v poskytovaní cloudových služieb. Toto odvetvie priemyslu má už teraz hodnotu rádovo stoviek miliárd dolárov. Okrem toho, že príjmy poskytovateľov cloudových služieb stúpajú, sú tiež schopní zbierať obrovské množstvá dát, čo im otvára veľa ďalších možností na generovanie tržieb.

Český Avast bezprecedentným spôsobom zneužil dôveru klientov