Úvod Quanta SMART Head-up displej v očnej šošovke pomôže športovcom a aj slabozrakým

Head-up displej v očnej šošovke pomôže športovcom a aj slabozrakým

26
Mojo Vision

Miniatúrny displej Mojo Vision v šošovke dokáže pomôcť aj takmer slepým pacientom, aby lepšie rozoznávali základné tvary, v budúcnosti by mohla dokonca objekty aj zväčšovať. Vidiacim sa zas priamo v zornom poli môžu zobraziť doplnkové informácie o objektoch na ktoré sa práve dívajú.

Mojo Vision
Porovnanie displeja s bodkou na krovkách lienky.

Displeje smartfónov sa čoraz viac zväčšujú a zvyšuje sa hustota pixelov. Americký startup Mojo Vision však na to ide celkom naopak – vyrába stále menšie a menšie displeje. Vlani v lete sa pochválil mikrodisplejom s uhlopriečkou 0,48 mm a s pixelmi s veľkosťou len 1,3 mikrometrov.

Mojo Vision
V strede šošovky je miniatúrny displej, zobrazujúci dáta z externého pripojeného zariadenia. Foto: Mojo Vision

A na čo je to dobré? Spoločnosť to ukázala celkom názorne pred niekoľkými dňami, keď predstavila vôbec prvý funkčný prototyp očnej šošovky s virtuálnou realitou. V praxi to znamená, že skutočne dokázali do očnej šošovky zabudovať miniatúrny displej, ktorý navyše oku vôbec nevadí.

Namiesto technológie LCD alebo OLED používa americký startup microLED s diódami vyrobenými z nitridu gália, ktoré majú vyššiu žiarivosť a nižšiu spotrebu. Displej, ktorý je zabudovaný do prvej smart očnej šošovky na svete je  Mojo Vision 14K, ktorý bol bol oficiálne predstavený v máji minulého roku. Je najmenším a najhustejším displejom, aký bol kedy navrhnutý pre dynamický – respektíve pohyblivý – obraz.

Displej zobrazuje dáta z externého zariadenia bez toho aby zakrýval celé zorné pole. V blízkej budúcnosti by takéto šošovky mohli používať športovci. Napríklad pri jazde na bicykli by ste priamo pred sbeou videli navigačné pokyny, vašu rýchlosť, tep, spotrebované kalorie a podobne. Takáto integrácia má však určité obmedzenia. Tým najväčším sú zatiaľ použité materiály.

Pomôže aj ľuďom so zrakovým postihnutím

Zatiaľ čo bežné kontaktné šošovky sú mäkké a majú pomerne dobrú znášanlivosť, šošovka s displejom je tvrdá a s pevným stredom. To značí, že horšie prepúšťa vodu a mnohí ju v oku budú vnímať ako smietku, resp. cudzorodý predmet, na ktorý sa pomerne ťažko zvyká a môže vyvolávať aj syndróm suchého oka.

Čítajte viac: Nová liečba rakoviny – Namiesto dlhodobého ožarovania jediný zákrok

Preto ju zatiaľ  v Mojo Vision optimalizujú pre ľudí, u ktorých benefity, ktoré prináša aj teraz, prevážia nad nekomfortom. A to sú ľudia so silne zhoršeným zrakom. Pri nich mikrokamera nasníma obraz toho, na čo sa človek pozerá, počítačovo ho optimalizuje, tajže napríklad aj slepý človek vďaka tomu uvidí tvár svojho partnera nielen ako rozmazanú šmuhu, ale rozpozná aj jej základné kontúry a aj to, či sa jeho partner usmieva alebo mračí. A to už je obrovský pokrok.

Po určitých úpravách by mala pribudnúť aj funkcia zoomu, teda objekty, na ktoré sa takmer nevidiaci človek pozerá, sa mu priblížia, respektíve zväčšia tak, aby ich videl zreteľnejšie.