Úvod Quanta SMART Hekeri zneužívajú paniku okolo koronavírusu, nenechajte sa nachytať

Hekeri zneužívajú paniku okolo koronavírusu, nenechajte sa nachytať

55
koronavírus
Koronavírus začali zneužívať hekeri na šírenie škodlivého kódu.

Antivírusové spoločnosti už zachytili niekoľko vírusov, maskujúcich sa za informácie, týkajúce sa koronavírusu. Varujú ľudí, aby koronavírus vyhľadávali a informácie získavali predovšetkým z oficiálnych zdrojov

Koronavírus začínajú zneužívať hekeri. Detekčné technológie spoločnosti Kaspersky odhalili škodlivé súbory maskované ako dokumenty súvisiace s novoobjaveným koronavírusom – vírusovým ochorením, ktoré bolo z hľadiska šíriaceho sa nebezpečenstva v posledných dňoch hlavnou správou novín.

Detekované škodlivé súbory sa vydávali za správy o koronavíruse a boli skryté pod príponami súborov .pdf, .mp4 či .docx. Samotné názvy súborov naznačovali, že by mohli obsahovať videoinštrukcie s pokynmi na ochranu pred vírusom, nové informácie o tejto hrozbe, a dokonca aj postupy detekcie tohto vírusu, no v realite to bolo úplne inak.

koronavírus
Všetci, ktorí s vírusom prichádzajú do kontaktu, musia dodržiavať prísne bezpečnostné opatrenia. Foto: US Dept. of Defence

V skutočnosti tieto súbory obsahovali celý rad hrozieb od trójskych koní po červy, ktoré sú schopné ničiť, blokovať, upravovať alebo kopírovať údaje, ako aj zasahovať do prevádzky počítačov alebo počítačových sietí.

Aby ste sa v snahe nájsť informácie o koronavíruse vyhli úplne iným typom vírusov, schopných poškodiť váš počítač, tak, neklikajte na podozrivé odkazy, ktoré sľubujú exkluzívny obsah, ale získavajte informácie z oficiálnych, dôveryhodných zdrojov. Jedným z nich je napríklad špeciálny web Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), prípadne na stránke slovenského ministerstva zdravotníctva. Organizácia WHO už taktiež varovala pred „infodémiou“, teda obrovským množstvom informácií o novom koronavíruse 2019-nCoV, z ktorých mnohé sú zavádzajúce. WHO preto spustila rozsiahlu informačnú kampaň na všetkých sociálnych sieťach.

V nej odpovedá na otázky, ako napríklad či proti vírusu pomáha konzumácia cesnaku (neexistujú o tom dôkazy) alebo dym z pyrotechniky (nepomáha).  Podľa WHO sa netreba obávať listov alebo balíkov odoslaných z Číny, pretože vírus na takýchto predmetoch dlho neprežije.

Ak chcete minimalizovať riziko, že sa do vášho počítača dostane s informáciami o koronavíruse aj škodlivý kód, tak predovšetkým skontrolujte prípony stiahnutých súborov, dokumentov a videosúborov, ktoré nemali byť vytvorené vo formáte EXE alebo LNK.

Čítajte viac:

Česká antivírusová spoločnosť Avast bezprecedentným spôsobom zneužila dôveru klientov

Na zabezpečenie komplexnej ochrany pred celým radom hrozieb použite spoľahlivé bezpečnostné riešenie od renomovaných spoločností. Toto je zoznam vybraných zachytených hrozieb, ktoré sú súčasťou hekermi šírených informácií o koronavíruse:

  • Worm.VBS.Dinihou.r
  • Worm.Python.Agent.c
  • UDS:DangerousObject.Multi.Generic
  • Trojan.WinLNK.Agent.gg
  • Trojan.WinLNK.Agent.ew
  • HEUR:Trojan.WinLNK.Agent.gen
  • HEUR:Trojan.PDF.Badur.b