Úvod Inteligentné autá a elektromobily Honda e: Japonská automobilka uviedla na náš trh elektrické hi-tech auto

Honda e: Japonská automobilka uviedla na náš trh elektrické hi-tech auto

237
Honda e
Honda e

Honda e je technologicky pokročilý elektromobil, ktorý sa ako prvé auto na našom trhu môže pochváliť napríklad tým, že v interiéri má až šesť rôznych displejov.

Honda e sa prvýkrát objavila v roku 2017 v koncepčnej podobe ako „Urban EV“. Nasledoval model Honda e Prototype, takmer pripravený na výrobu, ktorý na ženevskom autosalóne v roku 2019 získal medzinárodné uznanie. Automobil pripravený na výrobu mal svoju úplnú globálnu premiéru na autosalóne vo Frankfurte 2019.

Honda e

Kompaktný EV je vybavený najmodernejšou technológiou, vrátane umelej inteligencie, zjednodušujúcej hlasové ovládanie, digitálneho kľúča, kamier namiesto spätných zrkadiel a v interiéri má až šesť displejov, tri z nich zastupujú spätné zrkadlá, obraz z kamery umiestnenej v hornej časti vozidla monitoruje situáciu za ním a môže sa premietať do vnútorného spätného zrkadla, ktoré však možno využívať aj bežným spôsobom.

Prvý „európsky“ elektromobil japonskej automobilky Honda je k dispozícii v dvoch prevedeniach – prevedenie „Honda e“ poskytuje dojazd 222 km (WLTP) spolu s komplexnou štandardnou špecifikáciou. Druhé prevedenie „Advance“ má na výber 16” alebo 17” zliatinové kolesá, zvýšený výkon motora a niekoľko ďalších vylepšení.

Honda e
Honda E

Pokročilý elektrický hnací systém využíva osvedčené technológie Hondy so schopnosťou rýchleho nabíjania. Vysokokapacitná batéria s kapacitou 35,5 kWh poskytuje dojazd 222 km (WLTP), pričom na 80 % je možné ju nabiť už za 30 minút rýchleho nabíjania.

Honda e je nielen technologicky vyspelé ale aj imidžové futuristicky vyzerajúce malé auto, ktoré po dizajnovej stránke môže smelo konkurovať napríklad elektrickému mini. Odráža sa to však aj na cene, ktorá už v základe atakuje hranicu 35-tisíc eur.

Na to, ako sa s takýmto autom jazdí, zisťovali kolegovia z redakcie ŠtartStop.sk v jednom z vôbec prvých slovenských redakčných testov. Pozrite si ich dojmy, zhrnuté do krátkeho videa: