Úvod Mobily Huawei: Američanov sa nebojíme a prežijeme aj bez Androidu

Huawei: Američanov sa nebojíme a prežijeme aj bez Androidu

24
Huawei
Huawei si stále myslí, že je na ceste k svetlejším zajtrajškom...

Huawei vraj dokáže ustáť ďalšie útoky zo strany Spojených štátov. Vyvinul preto aj vlastný operačný systém HarmonyOS, ktorým môže vo svojich nových smartfónoch nahradiť „zakázaný“ Android.

Huawei vyvoláva obavy USA pre jeho väzby na čínsku vládu. Washington tvrdí, že táto čínska firma predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť, pretože ich sieťové technológie by mohla komunistická vláda použiť na špionáž. Huawei všetky tvrdenia popiera.

Minulý rok zaradili USA Huawei na čiernu listinu, čím jej obmedzili prístup k americkým technológiám. Šéf Huaweiu Žen Čeng-fej očakáva, že tento tlak bude pokračovať. Američania zároveň tlačia aj na veľké európske štáty, napríklad Francúzsko a  Spojené kráľovstvo, aby zablokovali Huaweiu možnosť podieľať sa na budovaní mobilných sietí novej generácie 5G. A má to svoje výsledky. Pred pár dňami francúzsky telekomunikačný operátor Orange oznámil, že si vybral spoločnosti Nokia a Ericsson, aby mu dodali zariadenia pre novú sieť 5G – urobil tak, aby sa vyhol technológii od čínskeho gigantu Huawei.

Huawei
Američania sa technológií Huawei boja kvôli špionáži.

Najnovšie má vraj aj nemecká vláda dôkazy, že Huawei spolupracuje s čínskymi bezpečnostnými orgánmi – aspoň podľa denníku Handelsblatt, ktorýn ich ale nekonkretizoval. 

Zakladateľ koncernu Žen Čeng-fej navyše predpovedá, že Američania v tomto roku ešte zintenzívnia kampaň proti Huaweiu.  Jej vplyv na podnikanie koncernu vraj ale bude minimálny. To však nemusí byť pravda, pretože zaradenie spoločnosti na čiernu listinu viedlo okrem iného k tomu, že zrejme bude musieť uviesť svoj “vlajkový” smartfón P40  na trh bez licencovaného softvéru Android, resp. bez aplikácií od Google, prípadne s jeho zásadne „osekanou“ verziou.

Problém s licenciami

Aj preto Huawei investoval obrovské sumy do vlastnej technologickej základne  – nielen hardvérovej, ale najnovšie aj softvérovej. Skutočne sa totiž musí pripraviť na možnosť, že v jeho smartfónoch nebude dominantný Android. Nahradiť by ho mal v prípade potreby ich vlastný operačný systém s názvom HarmonyOS.

Čítajte viac: Český Avast bezprecedentným spôsobom zneužil dôveru klientov

Ten však zatiaľ nepoužíva žiadny z jeho smartfónov, dostupných mimo územia Číny, je ale súčasťou internetu vecí a má ho predinštalovaný napríklad aj Honor TV. Navyše šéf Huaweiu si uvedomuje, že Android s jeho ekosystémom je pre predaj kľúčový a vyhlásil, že spraví všetko preto, aby ním disponovali aj ich ďalšie smartfóny

Smartfóny, ktoré ho už majú, sa však vo väčšine prípadov môžu tešiť na aktualizáciu. Pred pár dňami totiž spoločnosť zverejnila zoznam zariadení, ktoré v dohľadnom čase dostanú nový Android 10. Nechýbajú medzi nimi P30, P30 Lite, PR0 Pro, dostane ho aj väčšina nových modelov Mate a aj Nova 5T. V aktualizovanom zozname, dostupnom na stránke Huawei, je aktuálne približne 30 rôznych modelov tejto značky.