Úvod Inteligentná infraštruktúra Huawei chce prvú fabriku mimo Číny – voľba padla na Francúzsko

Huawei chce prvú fabriku mimo Číny – voľba padla na Francúzsko

15
Huawei
Američania sa technológií Huawei boja kvôli špionáži.

Aj napriek obrovskému tlaku Američanov chce byť čínska spoločnosť Huawei celosvetovým lídrom v budovaní 5G sietí. Američania ju však pokladajú za bezpečnostné riziko a súhlasia s tým aj niektoré európske krajiny

Huawei vyvoláva obavy USA pre jeho väzby na čínsku vládu. Washington tvrdí, že táto čínska firma predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť, pretože ich sieťové technológie by mohla komunistická vláda použiť na špionáž. Najnovšie má vraj aj nemecká vláda dôkazy, že Huawei spolupracuje s čínskymi bezpečnostnými orgánmi – aspoň podľa denníku Handelsblatt, ktorýn ich ale nekonkretizoval. Američania preto tlačia aj na veľké európske štáty, napríklad Francúzsko a  Spojené kráľovstvo, aby zablokovali Huaweiu možnosť podieľať sa na budovaní mobilných sietí novej generácie 5G. Viac sa o situácii dočítate v tomto článku:

Čítajte viac: Huawei – Američanov sa nebojíme a prežijeme aj bez Androidu

Huawei sa rozhodol svoje postavenie v Európe zlepšiť tým, že v nej bude výrazne investovať. Preto chce postaviť svoj úplne prvý závod mimo Číny práve na Starom kontinente a voľba padla na Francúzsko. A ako inak – vyrábať v ňom chce techniku pre siete novej generácie (5G) pre európsky trh.

Huawei
Smartfóny Huawei sú aj v Európe mimoriadne populárne, reštrikcie ich však zrejme pripravia o mnohé funkcie, spojené so systémom Android.

Vysoko automatizovaný závod na začiatku zamestná 500 ľudí a ročne vyrobí vybavenie v hodnote 1 miliardy eur. Výška investície predstavuje minimálne 200 miliónov eur. Huaweiu však hrozí, že sa na výstavbe sietí 5G v Európe nebude môcť podieľať v takej miere, ako by chcel. Britská vláda rozhodla a Európska komisia (EK) medzičsom tiež navrhla, aby bola účasť Huaweiu na výstavbe sietí prinajmenšom výrazne obmedzená.

Koncern, v súlade s postojom USA, označujú ako rizikového dodávateľa, ktorý by sa nemal podieľať na základnej infraštruktúre sietí. Zatiaľ nie je jasné, či plánovaná produkcia v Európe vylepší postavenie čínskeho technologického giganta. V každom prípade sa zdá, že sankcie, s ktorými sa koncern potýka v mnohých štátoch nie sú až tak účinné – jeho zakladateľ Ren Zhengfei, totiž  zaznamenal za minulý rok zvýšenie osobného bohatstva o 7 % na 3 miliardy USD. Má tým pádom približne rovnaký majetok, ako americký prezident Donald Trump.