Úvod Ekonomika a akvizície Intel chce za miliardu kúpiť izraelskú navigačnú aplikáciu Moovit

Intel chce za miliardu kúpiť izraelskú navigačnú aplikáciu Moovit

52
Moovit

Americký výrobca mikroprocesorov Intel rokuje o kúpe izraelského vývojára dopravných a navigačných aplikácií Moovit za 1 miliardu dolárov, ani jedna spoločnosť sa k rokovaniam zatiaľ nechce vyjadriť.

Koncom minulého roku prebehlo, respektíve sa plánovalo niekoľko významných technologických akvizícií a aj napriek koronakríze sa už črtajú ďalšie – a nejde len o Moovit.

Xerox začal bojovať o HP a ponuka sa napokon vyšplhala na viac, než 33 miliárd eur, pokúsil sa aj o nepriateľské prevzatie, no z transakcie relatívne nedávno napokon zišlo. Zato Google za vyše dve miliardy kúpil v novembri známu spoločnosť Fitbit, zameranú na nositeľnú elektroniku a PayPal na prelome novembra a decembra investoval dokonca približne 4 miliardy dolárov do Honey Science Corporation, čo je tvorca rozšíreného e-commerce pluginu Honey, určeného pre internetové prehliadače. Koncom roku 2019 Intel získal za dve miliardy dolárov izraelský startup Habana Labs, čo je výrobca čipov pre umelú inteligenciu.

Jednou z najväčších technologických akvizícií pre prvé mesiace tohto roku, poznačeného koronakrízou, by mohlo byť prevzatie spoločnosti Moovit. Ide opäť o izraelskú spoločnosť a opäť je v hre Intel. Len pre zaujímavosť – Intel v Izraeli investuje naozaj masívne – ešte v roku 2017 totiž za 15,3 miliardy dolárov kúpil poskytovateľa technológií pre autonómne vozidlá Mobileye.

Moovit podľa finančného portálu Calcalist získal doteraz od investorov vrátane Intelu, BMW iVentures a Sequoia Capital sumu 133 miliónov USD. Predstavitelia Intelu a Moovitu sa pre agentúru Reuters odmietli k správe vyjadriť. Calcalist uviedol, že podľa zdrojov, ktoré požadovali anonymitu, je dohoda tesne pred podpisom.

Bezplatná navigačná aplikácia Moovit poskytuje tranzitné informácie pre viac než 750 miliónov používateľov v stovke krajín. Minulý mesiac firma spustila núdzovú službu, ktorú v dôsledku pandémie nového koronavírusu vytvorila pre transportné úrady a podniky. Technológia umožňuje prevádzkovať službu podľa dopytu na prepravu nevyhnutných pracovníkov bezpečne do práce. Medzičasom ju v množstve miest využívajú veľké korporácie.