Úvod Nezaradené Intel Royal Core: Intel si trúfa na AMD

Intel Royal Core: Intel si trúfa na AMD

215

Intel v nasledujúcich 5 rokoch predstaví naozaj zaujímavé architektúry. Zaujímavý bude hlavne Arrow Lake, ktorý bude pravdepodobne stáť proti ZEN5, ktorý by mal byť prvou architektúrou od AMD využívajúcou big.LITTLE. To najlepšie nás však len čaká. Intel chystá „AMD KILLER“ v podobe Royal Core project.

O Royal Core som počul prvýkrát z kanálu youtubera a leakera Moore’s Law is Dead. Má sa jednať o revolučnú architektúru s kompletne disagregovanou architektúrou a prerobenou inštrukčnou sadou. V číslach by malo dôjsť k cca 50% navýšeniu IPC. Nevieme však či sa bude jednať len o malé alebo veľké jadrá. K vysokému nárastu výkonu však dôjde pravdepodobne u oboch typov.

V dnešnom článku sa hlavne zamyslíme kam celá stratégia Intelu smeruje a čo môžeme v nasledujúcich rokoch očakávať.

Royal Core – AMD killer

Royal Core je v niečom špeciálny. Architektúra big.LITTLE v Alder Lake je začiatok nového trendu, ktorého vyvrcholenie uvidíme až pri architektúre Royal Core. Treba sledovať o čo Intelu ide. Architekúra big.LITTLE je do určitej miery aj reakcia na nedostatočnú energetickú efektivitu oproti Ryzenu. Menšie jadrá sú optimalizované aby boli energeticky efektívnejšie ako veľké jadrá, zároveň sa ich zmestí na jeden procesor väčšie množstvo. 

Intel však stále potrebuje silný jednojadrový výkon v hrách a niektorých aplikáciách tak malé jadrá dopĺňa klasickými veľkými jadrami. Alder Lake bude mať najvyššiu konfiguráciu 8 veľkých jadier a 16 malých jadier. Raptor Lake bude obsahovať rovnaký počet veľkých jadier a 32 malých jadier. 

Je otázne kam tento trend smeruje. Ak sa bude Intelu dariť v škálovaní a zefektívňovaní svojich technológii ako thread director alebo foveros tak sa pravdepodobne o pár rokov dočkáme konfigurácie len s malými jadrami. Zatiaľ však bude Intel pravdepodne len ďalej škálovať svoj hybridný dizajn.

Škálovanie hybridu:

Najpravdepodobnejší scenár je momentálne postupné zlepšovanie big.LITTLE dizajnu s tým, že Intel bude ďalej pokračovať v zvyšovaní IPC pre malé a veľké jadrá a zároveň bude postupne zvyšovať počet malých jadier.
Je dosť možné, že veľkých jadier pribúdať nebude nakoľko sa postupne začnú malé jadrá doťahovať na výkon moderných „veľkých jadier“. Možná je aj opačná možnosť s tým, že Intel bude postupne pridávať, aj veľké jadrá na udržanie jednojadrového náskoku.
Cieľom Intelu je kompletná disagregácia jednotlivých častí: GPU, CPU, I/O atď. Toto dovolí Intelu skladať procesory z rôznych častí vyrobených v rôznych fabrikách, na rozdielnych výrobných procesoch. Túto flexibilitu sa bude snažiť dosiahnúť aj AMD so svojou technológiou infinity fabric a V-cache. 

128 jadrový procesor je reálny:

Zaujímavý scenár sa ponúka s postupným prechodom na malé jadrá, ktoré by tvorili základ celého procesora. Scheduling na Windows 11 musí byť omnoho lepší, aby bol schopný zvládnuť big.LITTLE architektúru od Intelu.

Tým pádom sa otvára možnosť pre rôzne viacjadrové konfigurácie od Intelu a AMD. Pokiaľ Intel skutočne pôjde len do konfigurácie s malými jadrami tak možno o pár rokov uvidíme prvý 128 jadrový procesor pre desktopy.

Zabije Royal Core ZEN6?

S prerobenou inštrukčnou sadou, obrovským počtom jadier a ďalšími novinkami, o ktorých zatiaľ nevieme má byť Royal Core tzv. „AMD killer“. Je veľmi ťažké odhadovať kedy však dôjde Royal Core na trh. Jednať by sa však mal podľa všetkého o rok 2025/26 kedy už bude pravdepodobne konkurovať ZEN6. Intel sa však podľa všetkého zameria na zvyšovanie flexibility svojich architektúr a AMD sa naopak zameria na škálovanie jadier. Postupne sa však tieto stratégie začnú podobať a výsledok dlhoročného snaženia uvidíme v roku 2025/26 s Royal Core a Zen6.