Úvod Inteligentná infraštruktúra Connected Home over IP: Inteligentná domácnosť je nielen miestom pre konkurenčný boj

Connected Home over IP: Inteligentná domácnosť je nielen miestom pre konkurenčný boj

67

Dôležitým kľúčom spolupráce jednotlivých smart zariadení je predovšetkým ich schopnosť fungovať synergicky a komaptibilne, čo uľahčí nielen samotný vývoj ale najmä ich využitie pre domácnosti. Preto vzniká nový štandard.

Projekt „Connected Home over IP“ (Prepojená domácnosť prostredníctvom internetového protokolu) je presne  miestom, kde sa stretávajú partneri ako Amazon, Apple, Google a ďalší členovia Zigbee aliancie (IKEA, Legrand, NXP Semiconductors, Resideo, Samsung SmartThings, Schneider Electric, Signify, Silicone Labs, Somfy, Wulian).

Spoločne ohlásili vznik pracovnej skupiny, zameranej na vývoj a propagáciu adaptácie nového bezplatného štandardu. Ten by okrem zvýšenej bezpečnosti mal zlepšiť kompatibilitu inteligentných zariadení.

Image by Gerd Altmann from Pixabay

Tento projekt je priamym vyústením spoločného povedomia o tom, že domáce inteligentné zariadenia musia byť bezpečné, spoľahlivé a absolútne jednoduché na použitie.Preto je neudržateľná situácia, aby sa každý významný hráč na trhu držal len vlastných štandardov, nekompatibilných so štandardmi konkurencie.

Využitím IP chce táto iniciatíva dosiahnuť bezproblémovú komunikáciu čo najväčšieho počtu jednotlivých zariadení navzájom, pomocou aplikácii či prostredníctvom cloudových služieb. Iniciatíva samozrejme nie je uzavretá a očakáva, že sa k nej pridajú aj ďalší výrobcovia inteligentných zariadení a pomôžu vytvoriť taký štandard, ktorý bude výhodný pre všetkých.