Úvod Quanta SMART Bosch cez IoT Suite prepája nielen autá a stroje, ale aj kočíky

Bosch cez IoT Suite prepája nielen autá a stroje, ale aj kočíky

36
IoT Suite

Čo majú spoločné automobily, pracovné stroje, dátová platforma dodávateľa energie a detské kočíky? Všetci sa spoliehajú na Bosch IoT Suite ako technologický základ pre vzájomnú konektivitu.

Je to základný produkt spoločnosti Bosch.IO, novej stopercentnej dcérskej spoločnosti firmy Bosch. Jej pracovníci už vďaka Bosch IoT Suite zrealizovali viac ako 250 IoT projektov spolu so zákazníkmi z odboru maloobchodu, energetiky, stavebníctva, priemyslu, spotrebného tovaru, poľnohospodárstva a mobility.

Bosch IoT Suite je kľúčovou súčasťou bezdrôtovej aktualizácie firmvéru automobilky Daimler. Približne štyri milióny majiteľov automobilov už dostávajú nové verzie softvéru vozidla – napríklad aktualizácie infotainmentu – pohodlne a bezpečne prostredníctvom mobilnej siete. To šetrí čas, pretože odpadajú návštevy servisu kvôli aktualizácii softvéru.

Bosch IoT Suite je pri bezdrôtových aktualizáciách základom pre komunikáciu s vozidlami. Pre švédskeho výrobcu kočíkov Emmaljunga spoločnosť Bosch vyvinula systém eStroller, asistenčný systém pre detské kočíky s rozsiahlymi komfortnými a bezpečnostnými prvkami: Okrem podpory tlačenia a funkcie automatického brzdenia je tiež súčasťou prepojenia prostredníctvom aplikácie pre smartfóny. Bosch IoT Suite je základom aplikácie, prostredníctvom ktorej môžu používatelia pristupovať k ďalším funkciám, ako je napríklad funkcia alarmu.

Dodávateľ energie EWE využíva Bosch IoT Suite na efektívnu správu údajov o spotrebe elektrickej energie. To znamená, že tieto údaje môžu byť tiež použité pre služby s pridanou hodnotou, ako je aplikácia na analýzu spotreby. Najväčší spotrebitelia elektriny v domácnosti sú podrobne a transparentne monitorovaní. Používateľom to pomáha šetriť energiu. Bosch IoT Suite používajú nielen zákazníci ako Daimler, Emmaljunga alebo EWE, ale aj centrálna softvérová platforma pre riešenie IoT od spoločnosti Bosch. Suite napríklad spája inteligentné kamery Bosch Building Technologies s cloudom a existujúcimi backendmi. To umožňuje nákladovo efektívnu správu kamier po celý čas ich životnosti a pre zariadenia a brány sú poskytované aktualizácie softvéru a firmwaru.

Príklad z Bosch Rexroth ukazuje, ako je možné Bosch IoT Suite prispôsobiť zvláštnym požiadavkám v oblasti priemyslu. Dcérska spoločnosť Bosch pre technológiu pohonov a riadení stavia na Bosch IoT Suite svoje riešenia BODAS Connect pre mobilné stroje. S týmto otvoreným a škálovateľným riešením koncovej konektivity je možné získať prístup k informáciám o strojoch. Popredajné služby, ako sú aktualizácia softvéru, je možné nainštalovať stlačením tlačidla – a to aj bez servisného personálu na mieste. Okrem iných sa na BODAS Connect spolieha výrobca komunálnych a poľnohospodárskych vozidiel Reform, aby rýchlo analyzoval a odstránil príčiny zlyhania svojich mobilných pracovných strojov.

So svojimi používateľmi a podnikovými aplikáciami prepája Bosch IoT Suite viac než desať miliónov senzorov, prístrojov, brán a strojov. Tie budú vďaka spojeniu riešení IoT od spoločnosti Bosch s umelou inteligenciou (AI) v budúcnosti stále inteligentnejšie. Bosch používa umelú inteligenciu a internet vecí (IoT), aby ľuďom uľahčil život a urobil ho čo najbezpečnejším. Okrem priameho pripojenia zariadenia ku cloudu existuje stále viac aplikácií, v ktorých edge computing prináša pri prepojení významné výhody. Edge Device je zariadenie s internetovým pripojením, ktoré dokáže lokálne spracovávať dáta zariadení, a preto musí do cloudu prenášať menej dát. Príslušné zdroje sú teda optimálne využívané.

Čítajte viac: Bezpečnostné problémy smart žiaroviek od Philipsu

Okrem toho tieto zariadenia môžu reagovať rýchlejšie a automaticky na udalosti prostredníctvom lokálnej logiky. V budúcnosti bude Bosch.IO tiež využívať nové predkonfigurované servisné pakety, pomocou ktorých môžu zákazníci efektívnejšie implementovať IoT riešenia. Odborníci preto zostavili z rôznych servisných modulov Bosch IoT Suite kompletný paket. Jedným z týchto komponentov je Bosch IoT Hub, vysoko škálovateľná služba pre priame pripojenie zariadenia alebo edge devices cez brány k Bosch IoT Suite. Podporuje pripojenie prostredníctvom štandardných aj zákazníckych protokolov.

Bosch IoT Suite je založený na softvéri s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý odborníci zo spoločnosti Bosch a ďalších spoločností spoločne vyvíjajú v Eclipse IoT Working Group. Vďaka tomu je platforma pri používaní mimoriadne flexibilná. Popredná a nezávislá spoločnosť zaoberajúca sa analýzou trhu a poradenstvom pre IT spoločnosti v Európe PAC (súčasť skupiny Teknowlogy Group) ju hodnotí vo svojej súčasnej správe ako „Najlepší vo svojej triede“ na všetkých platformách IoT, ktoré sú založené na open source.