Úvod Mobily iPhone 11 Pro Max stojí vyše 1 200 eur. Pozrite sa, aká...

iPhone 11 Pro Max stojí vyše 1 200 eur. Pozrite sa, aká je jeho skutočná výrobná cena

1766
iPhone 11 Pro: Najdrahším komponentom je kamera.

Výrobné náklady na nový highendový smartfón od Apple netvoria pri iPhone 11 Pro podľa prepočtov ani polovicu jeho predajnej ceny. Pozrite sa na detaily.

Zaujímavý materiál zverejnil server CultForMac.com, odvolávajúc sa na odborníkov z TechInsights. Tí sa zamerali na skutočnú cenu komponentov, ktoré sú v iPhone 11 Pro Max využité a zistil, že spolu tvoria menej ako polovicu predajnej ceny tohto smartfónu. Buďme ale konkrétni.

Najdrahšou súčasťou tohto modelu je trojitá kamera, jej cena je 73,5 dolárov, čo pri prepočte aktuálnym kurzom znamená necelých 67 eur.

Pri vyrátavaní výrobnej ceny netreba zabúdať, že v nej nie sú zarátané mzdy, reklama a drahý vývoj.

Len o niečo lacnejší je jeho AMOLED displej.  Podľa TechInsights je jeho cena 66,5 dolára, teda približne 60 eur. Hneď za ním nasleduje výkonný procesor Apple A13 s cenou 64 dolárov, teda 58 eur. Montáž týchto komponentov, či už v Indii, alebo čínskym Foxconnom vyjde Apple 21 dolárov, teda 19 eur.

TechInsights vyrátali, že celková suma všetkých komponentov, použitých v iPhone 11 Pro Max vrátane montáže je 490,50 dolárov, teda necelých 445 eur. To je len niečo viac, než tretina predajnej ceny tohto smartfónu.

Samozrejme, zvyšok nie je čistým ziskom Apple. Vo vyčíslenej  sume totiž nie sú zarátané platy zamestnancov, náklady na reklamu a samozrejme ani drahý vývoj. Takmer rovnaký pomer medzi výrobnou a predajnou cenou TechInsights vyrátali napríklad aj pri vlajkovej lodi Samsungu, modeli Galaxy S10 +.