Úvod Quanta WHITE iRobot Roomba s9+: Keď vyprázdňovanie nie je problém

iRobot Roomba s9+: Keď vyprázdňovanie nie je problém

56

Najnovší high-endový model robotického vysávača od iRobotu výrazne uľahčuje upratovanie

Spoločnosť iRobot nedávno uviedla na trh svoj aktuálne najprepracovanejší robotický vysávač s jedným zásadným hardvérovým upgradom. Môžete si ho zakúpiť s vyprázdňovacou stanicou Clean Base. V praxi to znamená, že po naplnení zásobníka priamo na robotickoom vysávačí – ktorý už vzhľadom na jeho rozmery nemôže byť príliš veľký – sa robot vráti k „vyprázdňovacej stanici“, kam sa jeho zásobník vyprázdni. Keďže je vertikálne nad robotom, slúži na to malý kompresor. Je v nej veľmi podobné vrecko ako v klasických vysávačov, jeho objem stačí až na 30 vysávaní. Pri vyberaní sa hermeticky uzavrie, neunikne z neho prach a ani iné nečistoty.

A keď sme už pri nich – Roomba s9+ používa špeciálny antialergénny systém pre roboty, ktorý zachytí špinu, prach a alergény a uzavrie ich, aby nemohli z vysávača uniknúť. Popritom má Roomba s9+ účinný filter, ktorý zachytí 99% plesní, peľu a alergénov roztočov.

Pokiaľ ide o efektivitu vysávania, využíva nový 3D senzor a vylepšenú technológiu PerfectEdge. Vylepšenie spočíva v tom, že robot má o tretinu širšie  gumené kefy na rôzne povrchy a špeciálne navrhnutú kútovú kefku. Každá z kief má gumené lamely, ktoré ostávajú v stálom kontakte s rôznymi povrchmi – od pevných podláh až po koberce. Sú flexibilné a prispôsobujú sa povrchu tak, aby zachytili všetko, od malých čiastočiek, ako napríklad prach a špina, až po vlasy a veľké nečistoty. Navyše sú navrhnuté tak, aby sa na ne vlasy a ďalšie nečistoty namotávali len minimálne. K nim patrí aj špeciálne navrhnutá 5-ramenná kútová kefka má päť ramien, ktoré dokážu zachytiť špinu z problematických kútov.

Intenzita sania nikdy nebola silnou stránkou robotických vysávačov a výrobcovia si to pomaly začínajú uveomovať. Aj preto má má nový výkonný systémom čistenia, ktorý má, v porovnaní s predchodcom až 40x účinnejšie sanie v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami robotov Roomba. Už len možnosť takéhoto výrazného zvýšenia jasne hovorí o tom, kde majú podobné prístroje – bez ohľadu na značku –  svoju Achillovu pätu.

O efektivitu pohybu po priestore sa stará navigačný systém iAdapt 3.0 s technológiou vSLAM. Vďaka nim robot vie, kde už bol, a ktoré miesta ešte musí očistiť. Nový pokročilý 3D senzor nepretržite, 25-krát za sekundu, sníma priestor priamo pred robotom. Používa pritom inteligentné mapovanie Imprint, vďaka ktorému „sa naučí“ pôdorys domácnosti a vysávava komplexnejšie a časovo efektívnejšie. Plán vysávania si navyše môžete naprogramovať cez mobilnú aplikáciu iRobot .

Cena vysávača aj s vyprázdňovacou stanicou Clean Base sa pohybuje mierne pod hranicu 1500 eur.