Úvod Ostatné IronKey D300 je šifrovaný USB kľúč s certifikátom od NATO

IronKey D300 je šifrovaný USB kľúč s certifikátom od NATO

274

Značka Kingston je už na našom trhu dobre známou a nejaký USB kľúč či RAM nájdete určite aj vo svojom okolí. Poslednou novinkou v ponuke je rodina šifrovaných USB flashdiskov IronKey D300, ktorá získala certifikát NATO pre stupeň utajenia Vyhradené.

Na základe dôkladného testovania a preverovania sa IronKey D300 a IronKey D300S dostali do zoznamu NATO Information Assurance Product Catalogue (NIAPC). Ten obsahuje produkty spĺňajúce prevádzkové a bezpečnostné štandardy štátnych, civilných a vojenských orgánov NATO.

Disky IronKey D300 sa tak pripojili k svojim predchodcom série D200 a D100, ktoré takisto majú na zozname svoje miesto. Zoznam NIAPC je vytvorený na základe smernice pre informačnú bezpečnosť INFOSEC.

Novinky majú aj certifikáciu FIPS 140-2 Level 3, takže spĺňajú kľúčové požiadavky vládnych orgánov. Pre ilustráciu napríklad fyzické zabezpečenie proti neoprávnenej manipulácii, použitie silného šifrovacieho kľúča kľúča a rozšírené možnosti autentizácie prístupu k dátam. Certifikácia úrovne 3 vyžaduje fyzické zabezpečenie, ktoré umožňuje rozpoznanie a zamedzenie pokusov neoprávnených osôb dostať sa k šifrovaciemu modulu.

Rad USB IronKey má preto zinkové puzdro s vysokou odolnosťou a uložené dáta sú chránené 256-bitovým hardvérovým šifrovaním AES-XTS s vojenským stupňom utajenia pomocou interného šifrovacieho modulu zaliateho do epoxidovej živice. Tieto opatrenia zabezpečujú maximálnu úroveň ochrany pred nežiaducou manipuláciou.

Úložisko používa digitálne podpísaný firmvér, je preto imúnna voči malwaru typu BadUSB. Preto vyžaduje komplexnú ochranu heslom, ktorá zabraňuje neoprávnenému prístupu k obsahu disku. Disky verzii IronKey D300S (Serialized) majú jedinečné sériové číslo a čiarový kód. Ten môžu správcovia zabezpečenia ľahko skenovať a využívať na evidenciu a sledovanie použitia týchto diskov v rámci celej organizácie. IronKey D300S ponúka aj virtuálnu klávesnicu, na ktorej sa heslo zadáva klikaním myšou, aby sa nedalo odhaliť pomocou keyloggerov a screenloggerov.

Disky budú k dispozícii v kapacitách od 4 do 128 GB. Presné ceny nepoznáme, ale Kingston disky označuje ako „cenovo dostupné“. Samozrejme, tento termín sa pre štátne organizácie pohybuje v celkom iných číslach ako pre súkromné osoby. Ak by ste si ale chceli predsa jeden takýto USB kľúč kúpiť, na ten s najvyššou, 128 GB kapacitou si pripravte zhruba 500 EUR.

Zdroj: TS Kingston