Úvod Mobily Japonsko sa stalo prvou krajinou, ktorá zakázala smartfóny

Japonsko sa stalo prvou krajinou, ktorá zakázala smartfóny

1729
Zdroj: Resonate

V dnešnom uponáhľanom svete je obrovskou raritou vidieť človeka na verejnom priestrenstve bez toho, aby nemal hlavu sklonenú do svojho smartfónu. Doba, ktorá približuje čoraz viac moderných technológií ku koncovému spotrebiteľovi si ale začína vyberať svoju daň na našom sociálnom živote a hlavne na zdraví.

Presne s tým sa rozhodli zatočiť úrady v Japonsku. V meste Yamato, ktoré leží neďaleko metropol Tokyo a Yokohama totiž vstúpil do platnosti zákon, ktorý zakazuje chodcom používať telefón. Deje sa tak vôbec po prvýkrát v histórii, kedy bola bežná súčasť moderného života zakázaná na verejných priestranstvách. Japonsko a tamojšia samospráva si od tohto kroku sľubuje najmä zvýšenie bezpečnosti chodcov, nakoľko tamojšia doprava je veľmi hustá.

Zdroj: Brian Solis

Celý krok má byť prevenciou voči stretu chodca so skútrom či s automobilom, ku ktorým vďaka využívaniu smartfónov v minulosti dochádzalo. Ešte pozoruhodnejšou je ale samotná reakcia bežných ľudí na takýto zákaz. Zatiaľ čo na Slovensku by sa s tým 99,9% ľudí nedokázalo zmieriť a nadávali by na ľudí, ktorí toto opatrenie vymysleli a schválili, Japonci dokazujú, že sú zase napred. Ľudia totiž toto nariadenie začali bez problémov plniť a sú z neho nadšení.

Oficiálne začal zákaz používania mobilných telefónov počas chôdze platiť až 1.7.2020, no schválaný bol už 26.6.2020. Celý zákon vychádza zo štúdie, ktorú sa samospráva rozhodla vykonať na začiatku tohto roka. Z nej vyplýva, že až 12% chodcov počas chôdze využíva smartfón, čo neohrozuje len ich, ale aj ostatných členov premávky. Obmedzenie pritom nie je nijakým zásahom do súkromia osôb. Ak niekto chce používať mobilný telefón vonku, môže tak robiť aj naďalej, avšak musí sa pri tom zastaviť. Momentálne sa porušenie tohto príkazu nehrozí žiadna pokuta. Ide skôr len o slovné napomenutie príslušníkom tamojšej polície. Japonsko tak opäť udáva trendy, ktoré sa čoskoro stanú realitou aj v iných častiach sveta.

TEST: iPad Pro 11″ 2020: Hi-tech tablet, ktorý nahradí aj počítač

Zdroj: Japan Times