Úvod Quanta SMART K vesmírnej stanici ISS sa pripojí zárodok novej stanice Axiom

K vesmírnej stanici ISS sa pripojí zárodok novej stanice Axiom

526
Axiom
Po zániku ISS sa z Axiomu stane samostatná vesmírna stanica.

NASA oficiálne potvrdila, že k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS sa pripojí prvý komerčný modul spoločnosti Axiom.Ten bude zárodkom budúcej vesmírnej stanice, ktorá sa osamostatní zrejme okolo roku 2030.

Už pred takmer tromi rokmi vyhlasovali predstavitelia spoločnosti Axiom, že k ISS by sa mal pripojiť nový turistický modul. Ten by sa zároveň mal stať zárodkom novej vesmírnej stanice. Výkonný riaditeľ Axiomu Michael Suffredini už v roku 2018 vyhlásil, že s NASA sú prakticky dohodnutí a pripojeniu ich modulu k Medzinárodnej vesmírnej stanici nebránia žiadne administratívne prekážky.

Axiom
Modul Axiom by sa s ISS mal spojiť v roku 2024.

Trochu však predbiehal, pretože NASA oficiálne schválila pripojenie tohto modulu až pred niekoľkými dňami. Súčasťou stanice  by sa mal stať zrejme v druhej polovici roku 2024. Následne bude fungovať minimálne päť rokov podľa pravidiel NASA.

A postupne by sa zo súčasti ISS mal stať zárodok celkom novej vesmírnej stanice. Keď bude ich „Axiom Segment“ kompletný, mal by zahŕňať spojovaciu časť, výskumné a výrobné zariadenia, habitat pre posádku a vyhliadkový modul s veľkými oknami.

ISS sa buduje už vyše dvoch dekád a blíži sa ku koncu svojej životnosti. Tá sa odhaduje približne na rok 2030. Pri postupnom vyraďovaní ISS z prevádzky spoločnosť Axiom vynesie na obežnú dráhu veľký energetický systém, ktorý sa pripojí k moduku Axiom.  Ten sa následne oddelí od vesmírnej stanice a stane sa samostatnou komerčnou vesmírnou stanicou.

axiom
Interiér vyhliadkového, respektíve privátneho modulu.

Interiér privátnych, respektíve vyhliadkových modulov Axiomu bude v budúcnosti výrazne odlišný od utilitárne konštruovaných zvyšných modulov stanice. Navrhli ho v spolupráci s francúzskym architektom Philippom Starckom.  Starckv začiatkoch pracoval pre Adidas, no slávnym sa stal najmä svojimi návrhmi interiérov hotelov, apartmánov, reštaurácií, jácht a nábytku.

Čítajte viac: Americké Vesmírne sily majú nové logo, vyzerá ako zo Star Treku

K vesmíru má tiež veľmi blízko – je synom leteckého inžiniera, po­drobne sa zaoberal rôznymi nafukovacími štruktúrami a svoju prvú spoločnosť pomenoval Ubik, na počesť novely známeho vizionára a autora vedecko-fantastických románov Philipa K. Dicka. Na margo práce na dizajne vesmírnych modulov povedal: „Mojou víziou obytného modulu pre Axiom Space je vytvorenie obytného vajíčka, ktoré bude útulné, s mäkkými stenami a dokonale uspôsobené na pohyb ľudí v prostredí s nulovou gravitáciou.“